02/2007 - obsah čísla
Betta tussyae - zapomenutá červení
6
Tento druh patří ke štíhlým červeným stavitelům pěnového hnízda
Ryba do garsonky - Pseudoepiplatys annulatus
16
Máte malý byt? Nemáte místo pro několikasetlitrové akvárium pro cichlidy? Jedna možnost by tu byla. Mezi jedny z nejzajímavějších halančíků patří trpaslík mezi nimi, štikovec prstencovitý.
Zmíněné ryby:
- Pseudoepiplatys annulatus
- Pseudoepiplatys annulatus "Monrovia"
- Epiplatys chaperi chaperi
- Epiplatys dageti monroviae
- Epiplatys bifasciatus
- Epiplatys roloffi
- Epiplatys infrafasciatus
Jak jsme to dělali
23
Akvaristou před půl stoletím.
Zprávy
27
Nová akvaristika na Kladně otevřena.
Cyperus - spolek pro akvaristiku v Brně
Solná jezera s Artemií jsou i v Německu
28
Vynikající krmivo pro akvarijní rybky jsou solní ráčci asi 15 mm dlouzí - Artémia salina.
Dopisy, dotazy a návody
33
Čtenářská pošta na téma Artémia
Problém
Řešení problému
Křín červenavý - Crinum purpurascens Herb.
34
Čeleď akvarijních rostlin amarylkovitých (Amaryllidaceae), ve starší literatuře také nazývaných Liliaceae, obsahuje 90 rodů a její představitelé jsou různorodí.
Zmíněné rostliny:
- Crinum purpurascens Herb
- Crinum americanum
Phenacogrammus caudalis
40
Ve srovnání s jihoamerickými tetrami je afrických teter v našich nádržích zatraceně málo.
Zmíněné ryby:
- Phenacogrammus caudalis
- Phenacogrammus interruptus
- Arnoldichthys spilopterus
- Brycinus longipinnis
- Distichodus sexfasciatus
- Nannaethiops unitaeniatus
- Chalceus macrolepidotus
- Phenacogrammus altus
Výroba akvárií
49
Druhá a závěrečná část obrazového návodu krok za krokem, ke zhotovení přírodního akvária od Takashi Amana.
Akva novinky
56
- Albino Red Eye
- Albino tyrkis Red Eye
Jak to všechno na Floridě začalo
58
První farma a odchovna akvarijních ryb na Floridě byla založena roku 1926 v Miami.
Výhled
66
Co najdete v příštím čísle.
02/2007 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé!
Svůj minulý úvodník jsem uzavíral otázkou. Nezapomínáme tak nějak trochu, při budování vysněného kapitalismu, na naše mezilidské vztahy? V průběhu uplynulých týdnů se mi na ni dostávají další odpovědi. Na úvod ale nejdříve pozitivní zprávy. Opravdové akvaristické koníčkáře potěším tím, že nám mnohým dobře známý akvarista a znalec vodních rostlin, letitý redaktor Aqua Planta Gerd EGGERS, se na sklonku loňského roku dožil 80 let! Naši akvaristé jej znají především z jeho nádherných přednášek v Liberci i v Českých Budějovicích. Tento skotačivý kluk je nadále činný ve světové akvaristice. Jsem rád, že patří mezi mé nejlepší kamarády a že stále dělá velikou propagaci české akvaristice.

Naše afričany asi potěší zpráva, že Universita v Bernu udělila Heinzu H. BÜSCHEROVI čestný doktorát (Dr.h.c.). Tento titul mu byl udělen za velice fundovanou činnost ve zkoumání cichlid z jezera Tanganika. Dr.BÜSCHER patří k největším znalcům ekologie, odchovu i sociálních vztahů těchto cichlid. Od 80. let minulého století podnikl více jak 20 cest do východní Afriky, uveřejnil přes 80 odborných publikací na toto vděčné téma. V české kotlině jsou dobře známy jeho krásné knihy i fotografie.

Jsou ale oblasti, o kterých nerad mluvím. Na úvod: bylo období, které dobře pamatuji jako bývalý letitý člen redakční rady nejstaršího českého časopisu Akvárium terárium z dob, kdy šéfredaktorkou byla paní Jiřina CRHOVÁ. Kdy do tohoto tehdy jediného akvaristického časopisu u nás přestalo kvůli různým invektivám odborníků psát mnoho výborných akvaristů. Znechutily je připomínky k jejich článkům, různé dodatky a rádoby rady, jak to vlastně měli dělat, aby se dopracovali k těm výsledkům, o kterých píší. Asi jsem byl tehdy jeden z mála chovatelů, který se nenechal od psaní odradit a proti takovémuto počínání se patřičně ohradil. Dá se ale škodit jinak a přitom podobným způsobem jako dříve. Na šampionátu skalár se sešla řada odhodlaných akvaristů, dobrých odborníků i zkušených chovatelů, kteří v průběhu šampionátu vytvořili nové bodové ohodnocování těchto krasavců. Zvláště někteří ryzí chovatelé kvalitu ryb poznají mnohem lépe, než řada teoretiků, kteří nemají doma ani akvárium. Tito ale zaručeně jediní vzdělaní teoretici pak ale svými jedy otravují vody české akvaristiky invektivami, o kterých sami vědí, že jsou naprosto nepravdivé. Odradí svým počínáním dobré a zkušené chovatele, kteří příště raději než na výstavu půjdou třeba do hospody. Tam budou mít svůj klid. Všichni, kdo se alespoň jednou zúčastnili na nějaké výstavě posuzování vystavených ryb vědí, že každý posuzovatel může mít odlišný návrh. Proto se tyto výsledky sčítají, zprůměrňují, aby subjektivita rozhodčího, či chcete-li rozdílný přístup k hodnocení, se co možná nejvíce omezily. Nechápu dost dobře počínání těch, kteří chodí jen škodit. Zkuste raději vytvořit něco sami!

Druhé negativní téma je neméně důležité. V Praze se zavedla určitá tradice Aqua Festivalů. Nyní hrozí ale situace, že diskusáři skončí jako kdysi živorodkáři. Že dojde k schizofrenii, kdy se tito akvaristé, kterých je v podstatě několik v republice, rozdělí na dvě party. Že to oběma stranám nepomůže, je jasné. Na obě akce přijede řada renomovaných zahraničních účastníků. Někteří na první, jiní na druhou akci. Normálně by přijeli všichni na akci jedinou. Nebylo by ještě lepší se domluvit? Fakt, že do Kongresového centra nechodí Pražáci rádi, protože jim to připomíná staré doby, se mi nezdá dost dobrý. Mimopražským ani zahraničním návštěvníkům asi ani nepřijde do hlavy vzpomínka na plný sál při vyhlašování Zlatého Slavíka, kam autobusy navážely členy BSP, jak argumentují někteří pražští chovatelé. Dá se tady ale zaparkovat, místo se lépe najde a hlavně je tady i více prostoru. Pokud chcete, aby tato akce byla reciproční k Diskusšampionátu v Duisburgu, je to i jediná možnost. Jinak se budeme stěhovat s výstavami do Krakova! Poláci se dovedou domluvit a když je potřeba, táhnou za jeden provaz.

Třetí perličkou, která mě trefila do očí při pročítání časopisu DATZ 1/2007 bylo oznámení, že v maďarském (!!) Rychnově byla jubilejní 30. výstava akvarijních zvířat a terarijních živočichů. To, že tato výstava, na kterou jsou rychnovští akvaristé patřičně hrdi, byla odsunuta do Uher, je smutné. Sám z východních Čech pocházím a řadu akvaristů tam znám. Je mi jich nyní líto. Prezentace zdařilé výstavy přišla nazmar. Stačilo ale málo, třeba se o článku domluvit. Takový článek musí být napsán jasně. Co je platné, že se uvede, že na výstavě byli slovenští, dánští, němečtí, belgičtí a francouzští chovatelé, když o Češích ani zmínka!! Kdyby tam bylo např. uveřejněno logo, že se jedná o spolek hlásící se k AKVA CZ, asi by k tomuto politováníhodnému trapasu vůbec nedošlo. AKVA CZ totiž všichni organizovaní němečtí akvaristé znají. Je to logo s vysokou kvalitou. Nyní ale u nás zavládla kapitalistická mánie individualismu. Řada českých akvaristických spolků se předhání, koho slavnějšího dostanou do svého středu k přednášce, kdo bude mít nejvíce posluchačů apod. Chlapci! Čechy jsou natolik malé, že je lepší táhnout za jeden provaz. Je nutné vymýšlet, co každá akce přinese i rozvoji naší akvaristiky. Je nás, organizovaných akvaristů, tak málo na to, abychom se stále dohadovali o prkotinách. Snažme se věci dělat s chladnou hlavou a více kolektivně!

Čtenářům – ryzím koníčkářům, kteří náš magazín především odebírají a pro které je hlavně určen, se za výše uvedené zdržování omlouvám. Pro ně je ale více čtení uvnitř magazínu.
MUDr. Vladko Bydžovský
Prezident Unie akvaristů ČR
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.