04/2007 - obsah čísla
Piraně
6
Piraňa obecná - Pygocentrus nattereri jsou všeobecně považovány za postrach vod Jižní Ameriky. Vlastní piraně patří do čeledi terovitých.
Zmíněné ryby:
- Pygocentrus nattereri - piraňa obecná
- Pygocentrus caribe
- Metynnis hypsauchen
- Myleus rubripinnis
- Metynnis argenteus
- Myleus gurupyensis
- Catoprion mento
- Serrasalmus geryi
Hyphessobrycon nigricinctus
16
Do našich akvárií se dostala i překrásná novinka, o jejímž chovu a odchovu se s vámi chceme podělit. Rybka je často nazývána "peruánská císařská tetra".
Zmíněné ryby:
- Hyphessobrycon nigricinctus
- Hyphessobrycon sp. "Juniortetra"
- Hyphessobrycon ocellifer "Puerto -Maldonado"
16. Aqua - fish
20
Tradiční, již 16. setkání všech milovníků akvaristiky především z Rakouska, Švýcarska a pořádajícího Německa se uskutečnilo na výstavišti ve Friedrichshafenu na Bodamském jezeře.
Centrální Asie - Kazachstán
22
Oblast centrální Asie tvoří pět států, přičemž Kazachstán upoutává pozornost svojí rozlohou, která z něj činí 9. největší zem na světě.
Zmíněné ryby:
- Carassiud auratus gibelio
- Rhinogobius similis
- Pseudorasbora parva
- Rhodeus sericeus
- Alburnoides oblongus
- Diptychus sp.
- Nemachilus stoliczkai
- Nemachilus cf. Amudarjensis
- Nemachilus cf. kuschakewitschi
- Phoxinus phoxinus poljakowi
- Phoxinus sedelnikowi
- Nemachilus cf. Stoliczkai
- Leuciscus leuciscus baikalenis
- Gobio gobio latus
- Nemachilus sp.
- Phoxinus czekanowskii ignatowi
- Nemachilus sp. "plain"
- Phoxinus brachyurus
- Nemachilus sp. "spotted"
- Nemachilus sp. "marble"
- Phoxinus phoxinus phoxinus
Hyphessobrycon sp. "Juniortetra"
40
Tato rybka s nápadným sexuálním dimorfismem zaujme každého. Mezi tetřičkáři je to doslova "bomba" málo komu se jí podařilo získat, natož odchovat.
Zmíněné ryby:
- Hyphessobrycon sp. "Juniortetra"
- Hyphessobrycon coelestinus
Terčovci v obýváku
44
Zařízení akvária pro chov terčovců.
Velké cichlidy
46
Něco málo o velkých cichlidách + jejich totky.
Zmíněné ryby:
- Amphilophus citrinellus
- Heros severus
- Parachromis managuensis
- Herichthys carpintis
- Vieja Fernandes - Yepez
- Cryptoheros nigrofasciatus
- Hypsophrys nicaraguensis
- Nandopsis octofasciatus
Takashi Amano - Jarní probuzení
54
Fotka nádherného rostliného akvária od Takashi Amano.
Výstavní akvárium se skalárami
56
Jedno z velkých přání mnohého akvaristy je zařídit si hezké výstavní akvárium se skalárami.
Neschopná do společnosti? - Macrobrachium cf. rosenbergii
62
V současné době se v akvaristice objevují stále nové druhy krevet nejrůznějších rodů.
Zprávy
65
Vypsání Mistrovství České republiky chovatelů živorodých ryb 2007.
Výhled
66
Co uvidíte v příštím čísle.
04/2007 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé!
V posledních týdnech jsem prožíval nádherné akvaristické dny. V České republice se podařilo, jako v jedné z prvních akvaristických zemí, odchovat řadu novinek, o kterých se i v dnešním čísle dočtete. Popsala se celá řada krásných a velice atraktivních jihoamerických cichlidek. Nejvíce mě zaujala skutečnost, že Apistogramma sp. „Harlekin“ dostala konečně latinské jméno a sice A. rositae. Rosita BOHNHAUS je letitá životní družka Hanse A. BAENSCHE, který je znám u nás především prostřednictvím velice kvalitní řady atlasů (Mergus-Verlag). A jelikož A. sp. „Inka“ se nyní správně jmenuje A. baenschi, lze dovodit i zajímavou souhru, že oba tyto popsané druhy, A. baenschi i A. rositae si jsou velice podobné. Není to pěkné, že životní souhra dvou zajímavých lidí se odrazí i na pojmenování vzájemně podobných a krásných rybek? Nepříjemnou zprávou pro mne bylo úmrtí holandského ichtyologa Dr. Marinuse BOESEMANA ve věku 90 let. I když jeho zájmu se těšili více sumci, kdo by neznal duhovku Melanotaenia boesemani a řadu dalších ryb nesoucích do dnešních dnů jeho jméno. Těsně před uzávěrkou tohoto vydání nás dostihla další smutná zpráva o úmrtí významného francouzského vědce a autora mnoha akvaristických publikací Dr. Jacques GÉRY.V minulém čísle mě zaujal článek o domácím akváriu ing. Marcela ULDRICHA. Zde jsem si uvědomil svůj omyl, že většinou promlouvám k organizovaným akvaristům a přitom časopisy čtou hlavně koníčkáři. Těch domácích akvaristů je podstatně více, to jsou ti, kteří zabezpečují, aby řada firem a profíků v akvaristice profitovala. Jsou to ti, co především chodí na různé výstavy a burzy a dokazují, že v Čechách je akvaristů stále dost. Ti především nakupují v odborných obchodech a u nich zpravidla vidíme i nejkvalitnější ryby. Chovají je s láskou a na své odchovy dokáží být i pořádně hrdi. Obě tyto skupiny akvaristů, jak „domácí“, tak organizovaní, se v dubnu setkali na tradičním kongresu AKVA CZ ve Žďáře n. S. Díky pochopení místního zastupitelstva, osobně pana starosty Mgr. BRYCHTY a skupiny organizovaných žďárských akvaristů sdružených kolem ing. Jaroslava DVOŘÁKA, Petra POVOLNÉHO, Zdeňka DOČEKALA, Vladimíra PRŮŠI, Vladimíra DVOŘÁKA a dalších, jsme opět měli možnost prožít krásný akvaristický víkend. Mohli jsme zde vidět dvě perfektní přednášky světoznámého odborníka na akvaristiku a velice dobrého člověka, Dr. Wolfganga STAECKA. Nevím, kterých akvaristů mezi posluchači bylo více. Myslím si, že především těch zapálených nadšenců. Všichni byli nadšeni nejen obsahem přednášek, ale i překrásnými obrázky. Posezení a výměna zkušeností s Dr. STAECKEM jistě obohatila přítomné akvaristy a vnukla jim i řadu nových inspirací. Děkujeme všem zainteresovaným za krásný víkend ve Žďáře. Děkujeme i za návštěvu jejich krásných odchoven s kvalitními rybkami.

Co mám hlavně na srdci, je jedno dvojité výročí. V listopadu t. r. se dožije 75. narozenin jeden z nestorů rychnovské a české akvaristiky, pan Josef EŠPANDR.V červenci to bude 60 let, co provozuje svého koníčka. Pana EŠPANDRA znám dlouhá léta. Jsou akvaristé, kteří se snáze zviditelňují napsáním článku či přednesením zajímavé přednášky. Pan EŠPANDR je pravý opak. Je nenápadný, věčně usměvavý, v naší akvaristice je pojmem hlavně pro svoji pracovitost a úspěšné odchovy mnoha zajímavých akvarijních rybek. I ve svém věku stále vymýšlí něco nového, hledá, co by se dalo zlepšit. Přes některé zdravotní neduhy, které nese sebou i věk, je pln energie a zájmu o vše nové. Co by bez něho byly výstavy v Rychnově n. Kn., burzy nejen ve východních Čechách. Pro mnoho mladých akvaristů je ve svých letech stále vzor. U něj jsem pochopil, jak racionálně odchovávat červené neonky a mnohé jiné rybky. Na jeho nepřekonatelné indiány (pan EŠPANDR byl dříve velice znamenitý cukrář) vzpomínám nejen já, ale všichni, kdo jej již léta znají. Přeji mu mnoho zdraví, radosti i úspěchů nejen v akvaristice. Ad multós annós!

Vám pak přeji příjemné léto i hezké počtení.
MUDr. Vladko Bydžovský
Prezident Unie akvaristů ČR
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.