03/2008 - obsah čísla
3. Aqua festival 2008
5
Kulturní centrum Crystal - Česká Lípa
Od 29.8. do 3.9. denně od 9.00-18.00 h

III. Český šampionát chovatelů terčovců
II. Český šampionát chovatelů skalár
s mezinárodní účastí
I. Prodejní veletrh rybářských potřeb
s mezinárodní účastí
Rasbora rubrodorsalis a Rasbora borapetensis
10
Sestry s podélnými pruhy
a červenými ploutvemi - Malá razbora červenoploutvá, Rasbora
rubrodorsalis, byla již po mnoho let
zaměňována s razborou černopruhou,
Rasbora borapetensis. Obě rybky si jsou
velmi podobné.
Akva novinky
18
Zde jsou tři dosud neznámé druhy Hypancistrus:

- Hypancistrus sp. 1
- Hypancistrus sp. 2
- Hypancistrus sp. 3
Cichlidy rodu Biotodoma
20
Dnešním článkem otevíráme
sérii přiíspěvků světoznámého
autora a odborníka, prezidenta
německé cichlidářiské
společnosti DCG
Dr.Wolfganga STAECKA - Cichlidy rodu
Biotodoma v přiírodě:

- Biotodoma cupido
- Biotodoma wavrini
a v akváriu
Kdo se přiipojí?
27
K ODCHOVU
AKVARIJNÍCH RARIT PRO
JEJICH ZACHOVÁNÍ:

- Eneacampus ansorgii
- Nanocharax parvus
- Nanocharax altus
- Barbus jae
Ne každý má v obýváku malé jezero
34
Vážení čtenáři, článek, který jsem se rozhodl napsat pojednává o člověku, kterého si nesmírně
vážím. Je to akvaristický šílenec s nesmírným smyslem pro detail Petr OTRADOVEC.
Křížem krážem po českých akvaristikách
38
ZOO - Shop pod obchodním názvem AD Canis Centrum v Děčíně ulice Tržní.
Apistogramma (cf.) hoignei
42
Dnes námi popisovaná cichlidka
dostala své jméno na počest Leo HOIGNE.
Okénko z veřejného akvária v České Lípě II.
50
Fotky následujících ryb:

- Vieja synspila - Kančík
červenohlavý
- Ancistrus sp.
- Gymnocorymbus terentzi
- Poecilia sphenops
- Hemichromis Lifalili
- Mesonauta festivus
- Phenacogrammus interruptus
- Aequidens rivulatus
Alternanthera
52
Popsané rostliny:

- Alternathera aquatica
- Alternathera reineckii
- Alternathera sessilis
Betta uberis
56
Tato červená bojovnice, Betta
uberis, byla vědecky popsána
teprve nedávno. Začátkem roku
2006 tak učinili TAN & NG a to
tak, že tuto bojovnici oddělili od
Betta burdigala. Je zajímavé, že
všechna zveřiejnění o Betta burdigala
se vlastně vztahují na
teprve později popsanou B. uberis.
Výhled
66
Na co se můžete těšit příště - např. od Heiko Blehera Paracheirodon sp. n. nový čtvrtý druh neonky. Dále od Heiko Blehera Terčovci z oblasti Uatuma a od Dr. Vladko Bydžovského Hemigrammus stictus.
03/2008 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé!
Datum 12.4. byl pro mne spojen vždy s prvním letem člověka do vesmíru. To datum zná celý svět. Od minulé soboty 12. 4. se toto datum stalo pro mne soukromou vzpomínkou. Po 14 letech jsem přestal být prezidentem zprvu Svazu akvaristů, později Unie akvaristů České republiky AKVA CZ. Jak to přesně ve Žďáře n. S. vystihl Norbert DOKOUPIL, byla to pro mne zároveň velká úleva. Zbavil jsem se mnoha starostí, stálých a zbytečných dohadů, tahanic a naprosto nesmyslných konfliktů s lidmi, kteří myslí úplně jinak než já. Stal se ze mne opět jen normální akvarista, který se dále bude moci věnovat odchovům ryb, jejich focení i psaní článků a přednáškové činnosti.

V nynějším čísle Akvárium živě si budete moci vedle již stálých autorů a světových veličin, jakými jsou Dr. Jürgen SCHMIDT nebo Heiko BLEHER, přečíst velice zajímavé články od takových akvaristických velikánů, jakými jsou prof. Otto GARTNER a Dr. Wolfgang STAECK. Oba jsou mé velké vzory jak v akvaristice samotné, tak v psaní článků, přednáškové činnosti. A hlavně u pana profesora je pro mne velkou radostí a pro magazín AKVÁRIUM živě velkou ctí, že jeho článek vyjde současně v řadě prestižních evropských časopisů. Je to vlastně takový jeho článek na rozloučenou, i když pan profesor je přes svůj věk i neduhy, které jej trápí, stále svěží a vynikající společník. Wolfgang je zase výtečný systematik, jehož články mají vše, co taková sdělení pro akvaristy mají obsahovat.

Tradice je věc, která se musí udržovat. Proto obrovským úkolem, který všechny sympatizanty magazínu AKVÁRIUM živě i akvaristiky jako takové čeká, je letošní 3. Aqua Festival 2008 v České Lípě. Místo bylo zvoleno zcela úmyslně. Česká Lípa i okolí je lokalita s velice dobrou akvaristickou tradicí. Odpadnou tím dohady, která pražská lokalita je vlastně nejvýhodnější. Akvaristé z českého venkova nebudou trpět komplexem z rušné pražské dopravy. Česká Lípa jim nabídne více pohodlí a klidu k parkování, prohlídce zajímavé výstavy i přidruženým společenským akcím. Jako jsem založil tradici setkávání akvaristů ve Žďáře n. S., tak jsem nyní možná svědkem začátku tradice výstav v České Lípě. A proč ne? Na výstavě uvidíte světovou raritu – výstavu kolekce skalár a terčovců, které budou posuzovat poroty v čele s panem Horstem LINKEM (skaláry) a mnou (terčovci). Aqua Festival chceme pojmout jako akci celonárodní, aby se na ni podílelo co nejvíce akvaristů (organizovaných i neorganizovaných, ale hlavně pro věc zapálených) z celé České republiky. Abychom ukázali zahraničním návštěvníkům, že jsme veskrze dobří akvaristé. Chceme, aby přijeli především lidé s pozitivním myšlením, kteří si chtějí udělat radost, dát si sklenku dobrého moku a pohovořit s přáteli, vyslechnout zajímavé přednášky. Vezměte s sebou své rodiny a udělejte si výlet do Severních Čech.

A propos, když jsem u těch pozitivně laděných akvaristů, podívejte se na stránky www.akvarko.cz. Při čtení těchto stránek se mi vždy vrací dobrá nálada. Tu přeji i vám, co máte rádi akvaristiku, přírodu, lidi i život jako takový.
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.