05/2008 - obsah čísla
Obrazová reportáž - 3. AQUA Festival 2008
5
Český šampionát chovatelů terčovců - skalár s mezinárodní účastí - III. ročník.
Nová Guinea – ostrov Batanta
12
Psal se rok 1992, když jsem poprvé navštívil ostrov Batanta, který patří k Raja Ampat v západní části Nové Guineje a do té doby nebyl ichtyologicky prozkoumán. Zde jsem také objevil tuto duhovku.
Hledání pravdy - Za terčovci do oblasti Uatumã
22
Dokončení povídání z minulého čísla.
7. šampionát terčovců – Duisburg 2, - 5. 2008
25
7. Mezinárodní šampionát terčovců
11. Okrasné ryby & akvárium
Apistogramma piauiensis
28
Piauí se jmenuje brazilský spolkový stát. A podle něho dostala jméno nádherná a zajímavá rybka z okruhu cichlidek.
Zprávy
35
Akvaristická burza v Brně - sobota 18.10.2008
Český klub Guppy pořádá akvárium show2008 ve dnech 25, - 26, září 2008
Křížem krážem po českých akvaristikách
36
Stejně jako poslech Mozartovi klavírní symfonie vyvolává v některých lidech adrenalinové „bublání“ krve, i město Mělník má svého akvaristického virtuose. Je jím pan Tomáš Kučera a jeho akvaristika Vivárium Mělník. Při svých toulkách po akvaristikách Čech jsem zavítal i sem.
Nové objevy v roce 2007
43
- Devario sp.
- Pseudomugil sp.
- Fliviphylax cf. pygmaeus
Betta persephone
46
Tento malý podivín z rodu Betta byl objeven náhodou. Dietrich SCHALLER sbíral nedaleko Ayer Hitam v západní Malajsii larvy vážek a při této činnosti náhodou objevil druh, který byl v roce 1986 vědecky popsán jako Betta persephone.
Labyrintní ryby stále oblíbenější
54
Labyrintní ryby jsou stále oblíbenější, obzvláště nejrůznější druhy Betta a Parosphromenus.
Domácí akvárium ve sklepě
58
Zdravíme přátele a fandy domácí akvaristiky.
Akva zajímavosti a novinky
62
Import různých druhů raků ve Velké Británii zakázán:
- Australský Cherax destructors
- Cambarellus patzcuarensis "orange"
- Procambarus alleni
- Procambarus clarkii "bílý"
Produkt roku 2007
64
V tomto roce bylo s velkým napětím očekáváváno vyhlášení produktu roku 2008, které již tradičně provádí vedení firmy ZOO Zajac Diusburg - SRN.
Výhled
66
Co najdete v příštím čísle 6/2008, které obdržíte od 3. listopadu 2008.
05/2008 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé!
Léto je období dovolených, relaxace, užívání si sluníčka. Na pozadí příprav 3. Akvafestivalu jsme si dopřávali hojnosti slunečních paprsků, ale letošní letní měsíce jsme využili k návštěvě přátel, zajímavých odchoven, několika velkoobchodů a letos obzvláště i k poznávání našich kulturních památek. Léto přece tuto možnost nabízí. S vnukem Honzíkem jsme poznali nejprve nádhery jižních Čech, zámky v Hluboké n. Vlt., Krumlově,Třeboni, Jindřichově Hradci, v Červené Lhotě a v Jemčině. Pak jsme vyrazili k návštěvě Berounska, kde díky šéfredaktorovi našeho časopisu AKVÁRIUM ÎIVù panu KOLÍNOVI jsme „objevili“ jednu z nejkrásnějších oblastí Čech. Křivoklát, Karlštejn, Konopiště, Koněpruské jeskyně či Sv. Jan pod Skalou a další památky jenom několik kilometrů od sebe. Připadal jsem si jako v Římě. Na tak malém prostoru tolik památek! Stále je mi líto, jak čeští páni na Moravském poli zradili Přemysla Otakara II. Kam by se tenkrát ubíraly dějiny, kdyby k tomu zákeřnému aktu a následné „vraždě“ panovníka nedošlo?

Při této perfektní relaxaci mi probíhaly hlavou všelijaké akvaristické nápady. Představte si, že vznikla ruská verse časopisu Amazonas, kde je díky mému článku i článku Hanse-Georga EVERSE představena česká akvaristika opět v tom nejlepším světle. Jsem zvědav, jak tato zajímavá myšlenka prorazí. V Rusku je velký trh, budou tam ale lidé kupovat takovéto akvaristické časopisy? Nebo raději sednou k počítači, ve kterém si najdou, co potřebují, i když často s nespolehlivými údaji. K tomu jsem dostal zajímavé importy z Guyany. Zajeli jsme na návštěvu k panu Horstu LINKEMU, odkud jsme se vraceli s novinkou Parosphromenus sp. Strunggang, dostal jsem celé velké chovné hejnko. Nádherné rybky. Tím mi vznikla povinnost opět po delší době denně jezdit na lov
živé potravy, což v našich podmínkách a zvláště v létě je čím dál tím složitější. Snad jedinou depresivní věcí pro mne je stále narůstající velké množství sinic v našich rybnících.

Již po patnácté jsme absolvovali grilování čuníka v Českých Budějovicích, o měsíc později jsme na totéž vyrazili k partnerskému spolku do Pasova. Nejenže jsme se přejedli, přepili, popovídali si, ale také jsme si utužili naše vztahy.Vyvrcholením byla zajímavá plavba po třech řekách tohoto starobylého bavorského města. Dunaj, Inn i Ilz nám nabídly nádherná panoramata. Při těchto všech aktivitách si neustále uvědomuji, jak důležité je mít dobré přátele.

Pěkný zbytek léta a hezké počtení.
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.