03/2009 - obsah čísla
Betta splendes ze Seam Reap – Kambodža
6
V minulém roce jsem si předsevzal vyhledat v Kambodži nově popsaný druh Betta stiktos.
Zprávy
13
23.5.2009 - Májová brněnská akvaristická burza

14.6. - 16.6.2009 mezinárodní soutěž chovatelůživorodých ryb. Spolek plzeňských akvaristů IRIS
Nanoakvária
14
Jedním z nejnovějších trendů sladkovodní akvaristiky jsou beze sporu nanoakvária. Jedná se o nádrže s objemem od 5 do 20 litrů.
Tetry pro nanoakvária
20
Poslední léta se v akvaristice objevila mánie zvaná nanoakvária. V předcházejících dvou číslech našeho časopisu Akvárium živě jsme se jim trochu již věnovali.
Zajímavé krevetky z jižního Thajska
26
Krevetky a raci jsou v poslední době beze sporu akvaristickým hitem. Obzvláště krevetky , které nyní prožívají svůj boom, nám přinášejí již jen těžko přehlédnutelnou paletu barev a forem.
Orchideje a akvárium
32
Je vůbec možné spojit dvě tak krásné záliby? Samozřejmě, daří se to, lépe než by si kdo pomyslel. Jediným předpokladem však je, zbavit se stejně většinou světelně slabého krytu vašeho akvária.
Mechy a mechům podobné rostliny v akváriu
34
1. díl - Jatrovky a kapradinová prothallia

Již více než 350 miliónů let jsou na zeměkouli rozšířeny mechorosty – Bryofyta, ale teprve v nedávné době stále více druhů mechů nabývá v akvaristice na významu.
7. mezinárodní šampionát terčovců Duisburg 2008
42
Výsledky soutěže v podobě fotografií.
Cichlidka konžská – Nanochromis parilus
44
Podrobnosti o této cichlidce.
Corydoras venezuelanus
47
Jedním z nejatraktivnějších pancéřníčků posledních let se u nás stal v podstatě „starý známý“ pancéřníček venezuelský.
Zařízená přírodní biotopová akvária
53
2. část příspěvku Heiko Blehera na téma biotopní akvária.

BIOTOP RIO XINGÚ – AMAZONAS
Burza v Třeboni
58
Podrobnosti a zajímavé postřehy z třeboňské burzy, která se konala po mnohaleté odmlce.
Akva novinky
60
- Tažné ryby jsou v Laosu silně ohrožené.
- Záhada kolem parmičky z Oděsy vyřešena.
- Novinky o přirozené potravě diskusů.
- V roce 2008 bylo popsáno 13 nových Rineloricaria.
Obrazová reportáž
62
Zájezd Československého klubu přírodních akvaristů do Friedrichshafenu - SRN.
All Japan Koishow
66
Sychravé počasí koncem března doprovázené dlouhou chvílí v Evropě, nás opět vyhnalo do slunného Kurume v Japonsku. Cestu jsme měli opět za nákupem koi u chovatele Manabu Ogata.
Člověk staví svůj zahradní rybník vždy 2x, někdy 3x, nebo i vícekrát
70
S příchodem jara se probouzí v mnohých z našich čtenářů myšlenka vybudovat si na své zahradě nebo terase okrasné jezírko. Před vlastní realizací by si však měl každý ujasnit, k jakému účelu bude jezírko určeno.
Výhled
74
Na co se můžete těšit příště
03/2009 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé!
Všimli jste si posledního čísla? Bylo poněkud objemnější než předcházející. Vzhledem k tomu, že se blíží jaro a s tím budování a úpravy zahradních bazénů a rybníčků, mohli jste se dočíst mnoho zajímavého o koi kaprech. V následujících číslech našeho časopisu budou vycházet další články na toto téma, aby si i „studenovodní“ akvaristé přišli na své. Jsem rád, že velká většina známých akvaristů tento krok přivítala. Je to nejen zpestření obsahu časopisu, ale hlavně je to téma, o kterém mnoho našich chalupářů a vlastníků rodinných domků mnoho neví.

Vůbec poslední dny mi udělaly radost. I díky našemu časopisu jste se mohli dočíst o konání burzy ryb, rostlin i příslušenství v Třeboni. Myslím, že jsme svědky zajímavého zvratu v dosavadní tradici sdružování akvaristů. S postupným slábnutím národních akvaristických svazů v celé Evropě, snad jen s výjimkou Německa a Belgie, se objevuje nový trend sdružování pozitivně myslících akvaristů, především mladé generace. Ta dychtí něco pro akvaristiku aktivně dělat. Viděli jsme to na obnovení tradice pořádání burz v Brně, nyní po 16 letech na jihu Čech. Díky naší poloze jsme zde mohli přivítat nejen mnoho akvaristů z celé České republiky, přijeli kamarádi z takových burzovních bašt, jakými jsou Plzeň nebo Úvaly. Vítanou skupinou skvělých akvaristů byli ždárští chovatelé s pestrou nabídkou svých odchovů. Zvláštní poděkování zasluhují Jiří KUDRNA se svou partou a Tomáš SUCHÁNEK se svojí firmou. Přijeli švýcarští akvaristé z 600 km vzdáleného Winterthuru nebo němečtí akvaristé autobusem dorazili z až více jak 300 km vzdáleného Pegnitzu či dolnorakouského Himbergu. Z hornorakouského Steyru přijely dva autobusy, z Lince a Pasova několik osobních aut plných nadšených akvaristů. Slovenští akvaristé to vlastně měli skoro za humny. Mám dojem, že takovou kvalitní a rozsáhlou mezinárodní sestavu akvaristů jsme tu ještě nezažili. Dostaveníčko si u nás dali nejen přední funkcionáři z okolních zemí, ale i významní obchodníci, majitelé velkoobchodů hlavně z Rakouska. Přijeli světoznámé akvaristické osobnosti, jakými jsou našim čtenářům dobře známí prof. Otto GARTNER nebo Dr. Jürgen SCHMIDT. Jeho přednášku jsme s radostí shlédli v moderním přednáškovém sále Střední školy rybářské a vodohospodářské, jehož kapacita nestačila zájmu příchozích. Celkově jsme podcenili zájem o naši akci. Vždyť jen za první hodinu se dostavilo více jak 200 lidí, dospělých i dětí. Měli co nakupovat, vedle množství různých druhů krmiva a příslušenství na 125 druhů akvarijních rybek. O tom se ale dočtete na jiném místě.

Této akce mám ještě plnou hlavu, neustále přemýšlím, co jsme udělali dobře, co příště musíme zlepšit. Rozhodně to budou výrazně větší prostory! Nyní konečně k našemu příchozímu jaru. Oblačných dní bylo letos tolik, že konečně musí přijít větší sluneční svit, aby se mnohým zlepšila nálada. Už se těším na to, jak se mi bude daleko lépe jezdit k rybníkům na lov potravy. Vodní ptáci se budou připravovat na příchod mladých na svět, jarní plankton nastimuluje naše domácí miláčky nejen k intensivnějšímu tření, ale i ke zlepšení jeho výsledků. Zatím tuto živou potravu žádná firma ještě nedokázala nahradit. Den se prodlouží, budeme mít více času na mimobytové aktivity.

Příjemnou pohodu a hezké chvíle strávené s naším časopisem vám přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.