04/2009 - obsah čísla
Ostnáčovití a zkušenosti s nimi
6
Před více jak 30-ti lety, v prosinci 1977, jsme já, Dr. A. C. RADDA a H.FRITSCHER hledali na Côte d’Ivoire (Pobřeží slonoviny) sladkovodní ryby.
Přátelé se mají navštěvovat II
16
Jako každým rokem uspořádal i letos Hornorakouský svaz pro vivaristiku a ekologii pod vedením svazového prezidenta kons. Hanse Esterbauera čtyřdenní studijní zájezd tentokrát do čech.
Ostrovy Aru
18
WALLACE (1823–1913), známý amazonský badatel, procestoval v letech 1854 a 1862 malajské souostroví, oblast dnešní Indonézie.
Akva novinky a zajímavosti: Macropodus – čtyři nové druhy z Vietnamu
28
Teprve v poslední době se dozvídáme, že ve Vietnamu byly popsány čtyři nové druhy Macropodus.
Hyphessobrycon sp. "Blue-red Peru"
32
V posledních několika letech se k nám dovezlo nebývalé množství ryb různých čeledí, konečně se dostalo i na několik nových druhů teter. Jedním z nich je popisovaná rybka,
která do obchodů přichází i pod označením "Blue Fin".
Mřenky "staro-nová" jména
38
Pod názvem mřenka nádherná jsou mylně označovány dvě rozdílné ryby, lépe řečeno dvě rozdílné rybí skupiny..
Phenacogrammus interruptus
46
K jedněm z nejkrásnějších afrických teter patří konžská tetra. Vlastně když se řekne africká tetra, většina akvaristů si vybaví právě tuto rybku, která dostala své jméno podle toku, ve kterém žije.
AQUARAMA 2009
53
Je světoznámá prestižní výstava, která se letos v květnu konala v Singapuru. Článek obsahuje hodně fotografií z této výstavy i vystavovaných ryb.
Zařízená přírodní biotopová akvária
59
Ukázkou biotopového akvária č. 3 pokračujeme v příspěvkovém seriálu vynikajícího badatele a autora Heiko Blehera.
Zprávy
65
14 až 16 srpna 2009 - Akvarista Plzeň 2009
23 května - Akva Úvaly 2009
Výhled
66
Na co se můžete těšit příště.
04/2009 - Editorial
Milí čtenáři, vážení přátelé akvaristiky!
Dlouho jsem zvažoval jaká slova použít v úvodu dnešního vydání našeho společného magazínu AKVÁRIUM živě, která by správně nazvala událost, která v akvaristice nemá obdoby.V odvětví, které je synonymem pro ušlechtilost, krásu a duševní pohodu.Touto událostí je teroristický pumový útok na jednoho z nás, na rybárnu Jiřího Kudrny, ve které se naštěstí právě nenacházel ani on a ani jeho spolupracovníci, ale o poschodí níže byl v té chvíli majitel domu.Tedy ti kdo to provedli, nebo ten kdo si to objednal vědomě kalkuloval i s případnou újmou na zdraví přítomných lidí.Na přiložených snímcích máte možnost shlédnout ničivý účinek 3 náloží naplněných kovovými součástmi jako jsou šroubové matice a pod., umístěných na dvě strategická místa rybárny. Celková škoda, která při této zbabělé akci vznikla je jen na zařízení a zboží mnoho set tisíc korun a jelikož celé zařízení se stále ještě nachází ve výstavbě, nebylo pojištěno.

Měl jsem možnost navštívit „místo činu“ krátce po této odsouzeníhodné události. Na místě jsem zastihl partu mladých odhodlaných hochů v čele s J. KUDRNOU, kteří nezoufali nad „rozlitým mlékem“, ale usilovně pracovali na odstranění napáchaných škod. Očividně se jim toto úsilí dařilo, neboť se blíží doba, kdy po odstranění škod na statice budovy a opravě mrazící buňky budou moci již přikročit k vybílení prostor.

Musím se osobně přiznat, že i přes tragiku této události mne při pohledu na ony „fachající“ hochy naplnila i hrdost.To je bez frází opravdu ona nová generace akvaristů, která jde pevně za svým cílem, sleduje světový vývoj a nedá se odradit ani takovýmito zbabělými útoky. Právě v nich leží budoucnost a ne v těch takzvaných „akvaristech“, kteří ač sami nic nedělají, snaží se vnášet rozkol, vyzývat a osobně přemlouvat k bojkotům čehokoliv pozitivního a nepřipouštět jakékoliv změny, které by nebyly jejich zásluhou.


Co k tomu ještě dodat? Myslím,že nestačí tuto záležitost odbýt jen mávnutím ruky s povzdechem. Je to pravdu jen odraz doby, ve které právě žijeme a ve které vládne závist, nenávist a nevraživost? Vždyť někde přece musejí být ještě nějací slušní lidé, kterými naše zem v minulosti vždy oplývala a právem si ve světě vysloužila přízvisko „Zem básníků a lidí s holubičí povahou“. Opravdu již všichni vymřeli, nebo se z nich stali již jen vlci? Začněme u sebe a pojďme ty slušné mezi námi hledat. Izolujme v našich řadách ony černé ovce, které se, jak je vidět, neštítí ničeho. Vraťme se i v denním životě společnosti k hodnotám, které nám vybojovali a odkázali naši předkové a braňme je i proti cizím kulturám, které jsou nám vnucovány. Potom snad nebudeme muset být svědky takovýchto událostí o kterých dnes ještě ani nevíme zda se časem nestanou běžnou praxí. Nyní ještě máme možnost tomuto nežádoucímu vývoji zabránit.

Nejlepší možnou odpovědí na takovéto neblahé činy je konání různých společenských akcí, na kterých se lidé mohou ve větším počtu scházet, popovídat o problémech a případně si vyříkat i své názory. Takovýchto akcí nás naštěstí po prázdninách čeká několik. Po srpnové akci v Plzni to bude hned začátkem září již 4. AQUA Festival v České Lípě od 3.–6. 9. 2009. Na letošní ročník máme připraveno několik překvapení sloužících ke zpestření programu. Jedním z nich je hlavní aktér Festivalu, který bude zároveň i prezidentem poroty obou soutěžních disciplín, soutěže skalár a diskusů. Nebude jím nikdo jiný než Heiko BLEHER, který má připraven i bohatý přednáškový program pro dospělé i školní mládež v prvních 2 dnech Festivalu a v sobotu také přednáškové pásmo pro chovatele a milovníky pravých skalár Altum, kde názorně předvede a vysvětlí nejrozšířenější omyly při jejich chovu. Jako pořadatelé máme na něj připravenu jednu akci, která by mohla mít nesmírný význam pro naši akvaristiku, ale hlavně pro naše chovatele. Pokud se nám všem podaří průběhem Festivalu a ukázkami úspěchů našich chovatelů ho přesvědčit o zdatnosti naší akvaristiky, požádáme jej aby zájemcům z řad našich chovatelů předával světové rarity a nové objevy, které si přiváží z každé své výzkumné expedice, k dalšímu rozmnožení. Jsem pevně přesvědčen, že takovéto specialisty v našich řadách máme a proto vás tímto zvu na setkání s Heiko BLEHEREM do České Lípy.

Může to být pro mnoho z vás prospěšné, tím spíše, že Heiko BLEHER na svých webových stránkách, které pravidelně navštěvuje měsíčně až 100 000 návštěvníků z celého světa (i z ČR), rozpoutal celosvětovou zvací akci do České Lípy, takže je pravděpodobné, že přijedou i další světoví odborníci a přátelé Heiko Blehera. Dalším překvapením by měla být i účast Takashi Amana z Japonska, kterého jsem na tento Festival osobně pozval. Jeho rozhodnutí není zatím potvrzeno, ale je dobrým znamením, že nebylo ani odmítnuto. Pro jeho časové zaneprázdnění přijde jistě až na poslední chvíli.

Dalším letošním překvapením a zpestřením bude jistě i prodejní výstava orchidejí spojená i s poradenstvím. Tento náš záměr přivítají nejen milovníci paludárií, ale také i milovníci těchto rostlin. V řadě překvapení to bude již dříve zmíněná účast Horsta Linkeho nejen se soutěží labyrintních ryb, ale i s jeho klubovou expozicí včetně video projekce a přednášek přímo na „parketu“. Do tohoto výčtu patří také představení se a účast nového klubu diskusů z Vídně, který se na soutěžním poli utká mimo jiné i s již tradičně silnými Poláky z Klubu milovníků diskusů. Je to jen malý přehled připraveného programu, přijdou k němu ještě další překvapení, která jsou v této chvíli zatím ještě v jednání. Ale jedno je již jisté: o možnost občerstvení a ochutnání mysliveckých specialit je již postaráno. Máme se tedy na co těšit a na pár dní si prodloužit hezké zážitky z letošního prázdninového léta.
Přeji vám hezké chvíle nad stránkami našeho společného magazínu a těším se na shledanou s vámi na 4. AQUA Festivalu v České Lípě.
František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.