01/2010 - obsah čísla
Vhodné ryby do společného akvária s terčovci
6
Cichlidky žijí z velké části ve stejných oblastech výskytu jako terčovci. Pro nás to znamená, že mají stejné nároky na složení vody jako tyto velké cichlidy.
4. Aqua festival 2009
12
V dnešním vydání magazínu „Akvárium živě“ se ještě jednou vracíme k minulému 4.AQUA Festivalu 2009 v České Lípě. Dnes se v obrazové reportáži zaměříme na výsledky, atmosféru a předání cen tak, jak je svým objektivem zachytil jeden z návštěvníků – Josef Sobotka.
Loricaria simillima
24
V rybím světě je jen málo takových mírumilovných tvorů, jako tento v poslední době velice oblíbený krunýřovec dorůstající v dospělosti až 25 cm.
Helanthium quadricostatum FASSETT – Poněkud jiný trávník
30
Trochu podrobněji o této rostlince.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2009
38
Stává se již tradicí, že se každoročního mistrovství světa přírodních akvaristů zúčastňuje stále větší počet soutěžících. Nebylo tomu jinak ani při loňském mistrovství 2009, kdy se této soutěže zúčastnilo 1342 účastníků z 51 zemí světa.
Akva novinky
50
- Aphanius sirhani "Ozrag Oaze"
- Acestrorrhynchus falcirostris
- Cynopotamus atratoensis
- Chalceus macrolepidotus
Sladkovodní trnuchy a jejich boj o přežití
52
Tato čeleď zahrnuje celkem 3 rody a 21 platných druhů, ale pokud bychom šli do detailů, po celém světě by se v muzejních sbírkách našlo ještě několik dalších zatím nepopsaných druhů.
Sturisoma zlatá
56
Zkušení akvaristé znají tento druh pod dřívějším označením Sturisoma aureum. Pro svoje vlastnosti a požadavky jsou tyto ryby velmi vhodné do společenských akvárií s terčovci.
Trichopodus microlepis – čichavec drobnošupinný
64
Podrobnější popis o této rybce dříve nazývané Trichogaster microlepis.
Corydoras panda
68
Pancéřníčci patří mezi oblíbené chovance našich akvárií a jejich výhodou je většinou bezproblémový chov. Náš pancéřníček panda se stal akvaristicky významným až teprve v osmdesátých letech.
Výhled
74
Co naleznete v příštím čísle.
01/2010 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé akvaristiky,
S přibývajícími lety se mi zdá, že všechno tak nějak rychle utíká. Ještě jsem nestačil ani vstřebat všechny ty zajímavé zážitky z roku 2009 a ejhle, je tu rok 2010. V minulém roce napříč celou republikou proběhla řada zajímavých výstav, ale i poměrně velké množství akvaristických burz. Mnohá města se akvaristicky probudila a ožila. Jako aktivní účastník třeboňských setkání musím říci, že je to ta jistě správná cesta. To, co jsme začali dělat s partou nadšenců hned po sametové revoluci, na co dodnes vzpomíná mnoho akvaristů v celé republice, se opět probouzí k novému životu. Bohužel, mnoho kamarádů se již dnešních dní nedožilo. Jistě by podpořili setkání akvaristů nejen z naší republiky, ale i ze sousedních států. Jistě by přispěli svými cennými radami a úsměvnými historkami. Čas jde ale neúprosně dál. Těší mě, jak mnoho chovatelů ze Slovenska našlo cestu k nám a naopak, jaké množství prodejců i běžných akvaristů z České republiky je možno vidět na pravidelných setkáních v Bratislavě. Je vždy dobré, když se akvaristé sejdou, představí si vlastní chovy, mezi nimiž mohou být jak čerstvé novinky, tak i naprosto běžné rybky. Vymění si názory, popovídají si nejen o akvaristice, ale navzájem o sobě, přátelích, známých, rodině. Na chvíli se zastaví, posedí si nad sklenkou mnohdy zrádného moku, který jim často dodá potřebné inspirace. Tak se postupně profilují party akvaristů, profíků i ryzích amatérů, jejichž zásluhou se naše akvaristika bude nadále zdárně vyvíjet. Pro její zdárný vývoj jsou důležití ti, které mnohdy ani neznáme. Ti, kteří mají doma někdy jen jedno akvárium, v něm ale často velice kvalitní rybky, zdravé rostliny, špičkově zařízené nádrže. Ti se starají o to, aby rybky, krmení i příslušenství měl kdo kupovat, aby kvůli nim existovaly lepší i horší firmy, jejichž náplní se stala akvaristika. To jsou právě ti akvaristé, kteří čtou a kupují si knihy, časopisy o akvaristice, průběžně se vzdělávají.

A propós! To je ta věc, kterou jsem chtěl hlavně zmínit. Náš časopis zahajuje již svůj 8. ročník. Ze skromných začátků, kdy byl původně verzí německého Aqaurium live se stal evropsky uznávaným časopisem s mnoha renomovanými autory. Díky němu dostali naši akvaristé do rukou zase trochu jinou verzi časopisu, než na jakou byli dosud v české literatuře zvyklí. Množství informací přímo „od pramene“. Informace, které jim byly dříve nedostupné už jen třeba proto, že si je neuměli přeložit. Fotky, které mohli vidět v zahraničních časopisech, na které zase nezbývalo, ale které mnohé inspirují k dalekým cestám a k dosud neuskutečněným odchovům. Jako jeden z týmu, který pro náš časopis AKVÁRIUM živě pracuje, si přeji, aby se vám nadále líbil, aby se nám dařilo udržet a ještě zlepšovat jeho odbornou úroveň. Abyste se nadále s nedočkavostí těšili na jeho příští číslo, na informace, které vás obohatí.
Příjemné počtení přeje MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.