04/2010 - obsah čísla
Heros severus „diskus chudých“
6
Ryba, která je rovněž majestátní a mnoha chovatelům udělá radost, je cichlida červenooká. Milovníci savců ji také nazývají kančík červenooký.
Melanotaenia boesemani
10
Trochu podrobněji o této rybce.
Prof. Otto Gartner oslavil 85. narozeniny
12
Oslava se konala v Brandauers Bierhaus ve Vídni.
Infekce Dermocystidium sp.
15
Trochu podrobněji o této méně známé chorobě.
Colisa – malí čichavci z Myanmaru
16
Připravovaná změna pojmenování čichavců (zánik jména Colisa) nepřinese nic pozitivního a některé organizace s ní nesouhlasí.
Světem nejmenších bytostí
20
Správné zacházení s lupou a mikroskopem
-čersvě vylíhnuté nauplie Artemie
-Daphnia pulex
-Mušlový ráček
-Volvox
-Spirogira
-Zelená Hydra
Paracheirodon innesi
22
Psát o neonce je asi totéž, jako vozit dříví do lesa nebo sovy do Atén. Přesto tato jedna z nejprodávanějších ryb na světě zasluhuje připomenutí své existence.
Pterophyllum scalare „Bicolor“
28
O skalárách bylo snad v našem časopise napsáno všechno podstatné. V dnešní době, kdy se to jen hemží různými barevnými variantami většinou pojmenovávanými podle řek, kde byly odchyceny, vracíme se ke starým dobrým skalárám. Vedle základní varianty se z našich akvárií vytrácí dříve velice oblíbená varianta bicolor, tedy dvojbarevná.
Pterophyllum scalare „Diamant Koi“
30
Podrobně o chovu a odchovu těchto skalár.
Akva novinky
32
-Tetragonopterus argenteus
-Biotodoma cupido "Santarem"
-Rhamphochromis esox
-Tropheops "Red fin kakusa"
-Phenichilus "Mdoka White lips"
-Pseudotropheus demasoni
-Astynax sp. "Lago Tefe"
-Crenicichla cf. niederleinii
-Uaru fernandezyepezi
-Australoheros cf. facetus "Yellow F1 Uruguay
-Corydoras sp. "New Panda" CW 49
-Mesonauta egregius
-
Paretroplus nourissati
-Julidochromis ornatus Kipli
-Notropis chromosomus
-
Stiphodon percnopterygionus
-Opsariichthys sp.
Přátelé se mají navštěvovat ...
38
Návštěvou nás poctila skupina odborníků z Thajska
Specializované prodejny a zvířata určená do zájmových chovů – 1. část
40
Co je to Welfare Animals, pojem, který již mnoho desetiletí doprovází debaty a odborné konference na toto téma, ale téměř nikdo z provozu specializovaných obchodů ho nezná?
Nannostomus marginatus
44
Trochu podrobně o těchto rybkách také zvaných drobnoústka trpasličí.
Corydoras gossei
50
Rybka v evropských akváriích není příliš dlouho, k prvním výtěrům dochází teprve na sklonku roku 1994. Pochází z brazilského státu Rondonia z povodí Rio Mamoré a okolí Guajara-Mirim.
Barbus conchonius
52
Parmička ozdobná je docela oblíbená rybka, která je vhodná i pro začátečníky.
Trichopodus trichopterus
56
Další poznatky o čichavcích tečkovaných z pera Petry Bydžovské.
Pristella maxillaris
60
Kdo chce začít s chovem i případným odchovem teter, měl by začít s tetrou červenou, černou nebo touto dnes představovanou rybkou. Akvaristé ji říkají „pristelka“, správně se jmenuje tetra průsvitná.
Výhled
62
Co najdete v příštím čísle.
04/2010 - Editorial
Vážení přátelé!

Tyto řádky píši krátce po volbách do Poslanecké sněmovny a těsně před dlouho očekávanou cestou do Hongkongu. Tou si chceme s mojí ženou splnit dávné přání navštívit již poslední baštu akvaristiky, ve které prim hrají čínští chovatelé a kde jsme ještě nebyli. Vůbec možnost navštěvovat cizí země, mnohdy i značně vzdálené, je jednou z mých největších radostí posledních let. Při nich zjišťuji, že zatímco u nás je život dosti hektický, v jiných a především vyspělých zemích se doslova pěstují kultivované přátelské vztahy mezi lidmi. Ti se ve volném čase věnují koníčkům a vzájemnému přátelství s podobně „ujetými“ kamarády. Přesvědčili jsme se o tom o posledním květnovém víkendu. To v dolnorakouském Hollabrunnu, v příjemných prostorách Odborné zemědělské školy probíhal 4. Kongres rakouských akvaristů (ÖVVÖ). Opět jsme se setkali s mnoha známými tvářemi, vyslechli zajímavou přednášku mého dlouholetého přítele a dnes prezidenta VDA Dr. Stefana K. HETZE. Ten mi nahrál na repliku zmínkou o krásných afrických tetrách Nannocharax parvus, které mu má následující den přivézt přítel od prof. GARTNERA. Vedle mne sedícímu Raineru STAWIKOWSKIMU, šéfredaktorovi DATZ, jsem jen špitnul, že já si hned po přednášce pro ně jedu. Ano, můj letitý přítel Otto
ve svých letech chce ukončit kariéru aktivního akvaristy, a tak rozdává poklady své odchovny lidem, jak sám říká, kterých si váží a kteří jsou jemu srdci blízcí. Jednak, aby jim udělal radost a jednak, aby oni pokračovali v jeho započaté práci. Tak jsme se Stefanem dva akvaristé v Evropě, kteří se mohou chlubit tím, že dostali ryby chované po generace v zajetí od r. 1985. Tehdy je Otto dovezl z Afriky. Dostal jsem i část sbírky anubisů, druhou dostal Klaus Dieter JUNGE, šéf bavorských vodních rostlinářů.
Tak se zabezpečí, aby i tyto rostliny dále obohacovaly akvária evropských akvaristů. Na jednu stranu jsem byl nadšený dary, které jsem obdržel. Na druhou stranu mi ale bylo líto velkého akvaristy, kterého věk nutí ukončit to, co před více jak 72 lety započal. Obdivuji ho ale za to, že se takto zachoval. Slibuji, že se v brzké době dočkáte společného článku o této problematice.
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.