02/2012 - obsah čísla
Divoké odchyty zcela jednoduše
4
Svým počtem nehraje prodej divokých odchytů terčovců žádnou významnou roli. Největší počet krásně vybarvených terčovců směřuje stále ještě do Japonska, ale v poslední době také i do Číny. V těchto zemích platí odběratelé ty nejvyšší ceny. My si dnes povíme, jak nejlépe navyknout čerstvě importované divoké odchyty.
Mogurnda mogurnda
8
Nová Guinea a Austrálie nenabízí jen duhovky, které jsou z tohoto kontinentu v našich akváriích asi nejvíce rozšířeny. V této pro mne velice exotické oblasti žije mnoho podivných a pro nás velice zajímavých ryb. Mezi ně patří i hlavačky.
Iquitos a okolí – pokračování
10
Hluboko v peruánské džungli leží ukryté město Iquitos. Je to největší město na světě, kam se nelze dostat po silnici. Stejně jako před sto léty se sem dostanete buď letadlem nebo lodí… (pokračování z minulého čísla)
Microphis deocata
16
Z oblasti Indie a Bangladéše před několika lety dorazila do starého kontinentu další jehla, dorůstající jen asi do 15 cm. V přírodě tyto rybky žijí v čistých vodách potůčků s bohatou vegetací v povodích Bráhmaputry a Gangy.
Prionobrama filigera
18
Jsou tetry, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro specialisty i pro obdivovatele jiných rybích čeledí. Mezi ně patří tetra vláknoploutvá.
3. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2012
24
Pravidla pro účast v soutěži, ceny, kontakty atd viz. podrobné informace
Obrazová reportáž – Hannover 2012
26
Účast na letošním „Umění osázených akvárií“ v Hannoveru 27.–29. ledna 2012, alespoň jako divák, nešla odmítnout. Vždyť přítomen byl i ten, kdo udává světový směr přírodních akvárií, pan Takashi Amano z Japonska.
Takashi Amano – Workshop
28
Obrazová reportáž
Akva novinky
30
Apistogramma agassizii "Mamoru"
Apistogramma agassizii "Rot keil"
Garnelenchampionat 2012
34
Mnoho zájemců o design sladkovodních akvárií a chov bezobratlých živočichů přilákal již čtvrtý Garnelenchampionat. Spolu s ním se na hannoverském výstavišti konala soutěž The art of the Planted Aquarium.
Bichirovití v akváriu
40
Zástupci řádu bichirovitých (Polypteriformes) jsou v našich akváriích i akvaristických obchodech velkou raritou.
Plži rodu Tylomelania
44
Zatímco naši akvaristé znají především krevetky z ostrova Sulawesi, v posledních 2-3 letech se z tohoto ostrova, starším akvaristům známým spíše jako Celebes, začali dovážet plži.
Pristolepis marginata
46
Zástupců čeledi Pristolepidae v akvaristice není příliš mnoho. Tito ostnáči mají tu nevýhodu, že dorůstají větších rozměrů a tudíž vyžadují i větší akvária.
Uaru fernandezyepezi
48
Tuto zajímavou a nádhernou rybu popsal teprve nedávno, v r. 1989 šéfredaktor časopisu DATZ a milovník velkých cichlid Jižní Ameriky Rainer STAWIKOWSKI. Obývá Rio Atabapo na jihu Venezuely u hranic s Kolumbií.
02/2012 - Editorial
Vážení přátelé!
Zimní období má pro akvaristiku výhody i nevýhody. Výhodou byla atypická zima, kdy o vánočních i novoročních svátcích jsme měli počasí jako na Dušičky. Proto především vyznavači krmení akvarijních rybek živou potravou, kterých je dnes skoro jako šafránu, měli radost. Mohli jsme i snáze cestovat, neohrožovalo nás jindy přítomné náledí a závěje na cestách. Této situace jsem bohatě využil k návštěvám mnohých profesionálních i hobby akvaristů. Měl jsem štěstí, obdivoval jsem množství rybek, které v mých nádržích neplavou. Podobné návštěvy dělám rád, zvláště když se cítím být již akvaristikou poněkud unavený. Potvrdí mi to i řada kamarádů, kteří to cítí podobně. Navštívím pěknou rybárnu a hned dostanu větší chuť na akvaristiku, zvýší mi to touhu zase doma něco zlepšit, zkusit něco nového. Odchovy Hypancistrus zebra na mne intensivně zapůsobily. Rovněž odchovy skalárů Pterophyllum scalare „St. Isabel“ člověk nevidí denně. Vzpomněl jsem si na thajského exportéra pana Kubotu, když jsem pozoroval nádherná hejna Botia kubotai. U jiných přátel jsem se kochal odchovy Corydoras weitzmani a Corydoras reynoldsi, to jsou u nás velmi vzácné ryby. Přivezl jsem si zajímavé cichlidky. Zkuste u nás sehnat pár Crenicara latruncularium.

O zimních večerech jsem se vrátil u nás k téměř zapomenutému koníčku, k četbě knih. Nejen že jsem jako obvykle surfoval po internetu, četl mé oblíbené časopisy, ale více času jsem věnoval literatuře faktu. Ježíšek mi přinesl i dvě skoro zapomenuté knihy. Tak jsem měl možnost své zahraniční cesty konfrontovat se zážitky ing. Karla RATAJE, CSc (V pralesích Amazonie) nebo prof. RNDr. Zdeňka VESELOVSKÉHO, DrSc (K pramenům Orinoka). Na jednu stranu jsou to skoro již zapomenuté knihy. Na stranu druhou je v nich uloženo mnoho osobních zkušeností a zážitků. Je až neuvěřitelné, co se vlastně za pár let v těchto zemích změnilo. Je dobře, že stále více Čechů využívá možností naší mladé demokracie a více a více cestují do vzdálených krajin. Zjistí, že tyto dvě veličiny české biologické literatury to měli mnohem těžší, než to máme dnes my. Když srovnávám zážitky cestovatele ze sedmdesátých resp. osmdesátých let minulého století nebo z našeho tisíciletí, je to nebe a dudy. Servis pro turisty v téměř dvoumilionovém Manausu je naprosto bezchybný. Venezuela je sice stále trochu nebezpečná, ale zážitky tu lze získat nevšední. Dnes je tolik možností, že člověk neví, která by byla lepší. V současné době řeším důležitou otázku, kam vyrazím příští rok. No řekněte, je lepší okolí Iquitos, Pucallpy ev. Puerto Maldonado nebo nádherné deštné pralesy Kostariky, Hondurasu a dalších středoamerických států? S kamarádem chodíme pravidelně na pivo, vedle akvaristiky máme i mnoho dalších podobných sklonů. Jedním je naše cestování v posledních letech. Zimní večery jsou delší a my máme zdánlivě více času na opětovné prožívání neopakovatelných zážitků. A že sdělená radost je dvojnásobná radost, to mohu potvrdit. Takhle jsme snad stokrát procestovali Brazílii křížem krážem, Peru nemělo chybu. Nyní řešíme jihovýchodní Asii, k Thajsku, Malajsii, Indonésii i Singapuru přibylo Bali, Komody a další destinace. Víte, co tam všude žije ryb, motýlů, ještěrek, varanů i jiných živočichů? I o tom je náš koníček, o tom je náš magazín.

Příjemné počtení a „Felis vijaje“ (šťastnou cestu) přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.