01/2013 - obsah čísla
Kančík perleťový – Rocio octofasciatum (REGAN, 1903)
4
Životní zkušenosti autora článku s touto nádhernou rybou.
Apistogramma bitaeniata
8
Tato drobná cichlidka je v našich akváriích známá od r. 1961. Je to tedy dosti dlouhá doba. Stále se ale v akvaristických prodejnách objevuje velice vzácně.
Caridina show 2012
12
Novinky z Veřejného akvária v České Lípě
14
Pár fotografií nových přírůstků ze světa akvaristiky v rámci této výstavy.
Akva novinky
16
Zlaté (bílé) neonky, Auchenoglanis sp., Corydoras gossei
Plata skvrnitá - rybka nejen pro začátečníky
20
Vyznamenání za zásluhy o akvaristiku
25
Cyphotilapia frontosa
26
Pro milovníky cichlid východoafrického jezera Tanganjika je to kultovní ryba. V minulosti jich i u nás bylo vidět mnoho, u chovatelů i v prodejnách. V poslední době ale nějak pozvolna mizejí.
Nomorrhamphus liemi
30
Polozobánka duhová patří mezi velice zajímavé rybky vod Indonésie, Sulawesi, Malajsie a dokonce i Thajska. Je známa v množství barevných variant a poddruhů.
Hemigrammus erythrozonus
34
Tetry žhavé jsou ideálním druhem pro společenská akvária s menšími tetřičkami, kouzelný pohled je ale i na tzv. druhovou nádrž.
Sekavka nádherná
39
Sekavka nádherná – Chromobotia macracanthus, dříve známá pod názvem Botia macracantha, je nabízena jako malá atraktivní rybka stále znovu a znovu v téměř každé prodejně zoo.
Corydoras eques
40
V Brazílii v oblasti Tefé, ale i Rio Amazonas u Godajás, žije tento zajímavý pancéřníček. Objevil se prvně u Akvárium Dietzenbach již v r. 2005, pak opět v r. 2008. Tehdy se jeho místo výskytu uvádělo Peru.
Ideální rostliny do akvária s terčovci
42
Požádal jsem Burkharda Kahla, aby pro nás sestavil přehled rostlin vhodných do akvária s terčovci. Podařilo se mu nalézt takové rostliny, které jsou velmi vhodné pro vyšší teploty vody používané při chovu terčovců.
Scobinancistrus aureatus
48
Z velke čeledi krunyřovců (Loricariidae) pochazi i tento zajímavý exemplař z brazilskeho státu Para, z povodi řeky Rio Xingu.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
01/2013 - Editorial
Vážení přátelé!
Čas běží jako voda. Užili jsme si vánoční a novoroční svátky a zase nastal každodenní život. Musím říci, že na loňský rok budu vzpomínat dlouho. Pro mne byl v mnoha směrech velice úspěšný. Oslavil jsem v něm 40. výročí vytištění mého prvního článku v bohužel již zaniklém časopise Akvárium terárium. Letos navíc uběhne 25 let od vydání prvního čísla Jihočeských akvaristických listů. Tehdy to byl takový časopis dělaný na koleně, ale těší mě, co starších akvaristů na něj dodnes vzpomíná. Psaní článků, přednášky i focení jsou koníčky, které lze ideálně spojit s akvaristikou a mohou se provozovat kdykoliv a kdekoliv. Pak se takováhle posedlost hodí, zvláště když se vám stane příhoda jako mně. V 40-l akváriu chovám samce a dvě samice Farlowella acusa 3 samce a 2 samice Hypancistrus zebra. Teplá a dobře filtrovaná voda, vydatné krmení s převahou živé, ale i rostlinné složky. Vláďovi Duškovi a Igorovi Novákovi jsem při našem společném rozhovoru říkal, že se mi zdá, že se bude schylovat ke tření. Zebry (L 46) jsou již 18 měsíců staré, farlowelly skoro rok, mohlo by to vyjít. A ejhle, přijedu domů a ono to vyšlo! V akváriu se děly neuvěřitelné změny. K očekávanému tření skutečně došlo. V průběhu měsíce dokonce 3x! Během měsíce tak plavaly 2 výtěry farlowel v akváriu. O třetí výtěr – jikry přilepené na skle, se sameček svědomitě staral. A do toho další šok. Při večerním pozorování malých farlowel jsem objevil i hejnko malinkých "zebrátek".
Nevěděl jsem, na co se mám více zaměřit. Srovnávat velikostní rozdíly mezi dvěma výtěry krunýřovců, kolik že tito mrňousci povyrostou za dva týdny. Anebo pozorovat mladé zebry, které jsou zavrtané mezi kamínky písku a jsou vidět hlavně v noci. Přes den to dá velkou práci je najít a ještě horší je, když je chcete vyfotit. Jistě mi budete věřit, že za několik málo dní, kdy jsem byl plný akvaristického adrenalinu, jsem nafotil několik set obrázků. A stále se mi to zdá málo. Čeká mě další problém. Které fotky vybrat pro článek, aby správně vystihly dění v akváriu, aby vypovídaly i o mé velké radosti a štěstí. Samozřejmě jsem se o své emoce podělil s několika přáteli. Od nich jsem pak zpětně dostal spoustu pohodových e-mailů a blahopřání k chovatelskému úspěchu. Všichni, kteří viděli první fotografie, byli nadšeni. Vlna radosti se přelila daleko za naše hranice. Opět jsem se utvrdil v přesvědčení, že chovatelský duch starých českých a slovenských akvaristů stále žije.

A propós! Nedávno jsme se v našem magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ zmiňovali o šedesátinách, které vloni oslavil Franz Peter Mühlenholz. Toto výročí rovněž oslavili i oba výše zmiňovaní kamarádi, Igor a Vladimír, kteří bezpochyby patří k staré a dobré generaci česko-slovenských akvaristů.

Tak hodně zdraví a štěstí!
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.