02/2013 - obsah čísla
Aplocheilus lineatus (CUVIER & VALENCIENNES, 1846)
4
Štikovec páskovaný, Aplocheilus lineatus, je dobře známý dravec, ale u mnoha akvaristů je považován za "hanebnou" hladinovou rybu. Kdo však jednou tyto krásné ryby choval, již se bez nich neobejde.
Akara potoční – Andinoacara rivulatus
9
Apistogramma hongsloi
10
Tato drobná cichlidka je jen velice zřídka dovážena z oblastí výskytu, tedy ze středního povodí Orinoka mezi Puerto Ayacucho a dolním tokem Rio Caura u Maripy ve Venezuele a z oblasti Rio Vichada a Rio Meta v Kolumbii.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2012
12
Pterophyllum cf. scalare "Surinam"
26
Nazývat některé skaláry druhovým jménem "altum" je často marketingový trik mající za význam prodat celkem běžného skalára v dosud neznámé variantě za příznivou cenu. Altumy jsou jasné, v našem magazínu o nich dostatečně psal Horst LINKE, Simon FORKEL i Dr. Vladko BYDŽOVSKÝ. Ryby, o kterých zde chceme pojednat, jsou označovány obchodně i jako P. surinam "red spotted" nebo také P. surinam altum.
Akva novinky
28
- Nároky cichlíd na opačné pohlavie
- Dekapsulácia žiabronôžky (Artemia salina)
Nemoci krevet v akvaristice
32
Glosolepis incisus
34
Z indonéského jezera Sentani na ostrově Irian Jaya pochází tento klenot akvaristiky, duhovka lososová. Jedinou nevýhodou je, že k dokonalému vybarvení samců musíme nějakou dobu počkat.
Nannostomus beckfordi
36
Drobnoústky rodu Nannostomus, kterých je dnes popsáno 17 druhů, jsou oblíbené, malé a velice atraktivní tetry. Drobnoústka Beckfordova je rybka, se kterou by měl začínat každý akvarista, který se drobnoústkám chce věnovat. Její chov i odchov je jistě z druhů tohoto rodu nejjednodušší.
Úzkotlamka cejnovitá – Abramites hypselonotus
41
Podčeleď Anostominae je bohatá na velké tetry. Jedním z jejich zástupců je úzkotlamka cejnovitá nebo také vysokotělá, mezinárodně je označovaná jako hlavostojka mramorovaná.
Trichogaster leeri
42
Rineloricaria sp. "ROT"
44
Jsou novinky mezi akvarijními rybkami, které jen se objeví, hned zase zmizí. Jiné si ale přízeň akvaristů udrží dlouhá léta. Poprask způsobila červená lorikárie, která se objevila v bývalém NDR v r. 1985.
Hypancistrus sp.
48
Výhled
49
Co přinese příští číslo časopisu AKVÁRIUM živě.
02/2013 - Editorial
Milí čtenáři,
při pohledu z okna mé pracovny s potěšením shledávám, jak rychle mizí sníh z poslední letošní vydatné sněhové nadílky a dnes mne se čtrnáctidenním zpožděním oproti jiným rokům dokonce překvapili i první špačkové. Bodrý moravský vinař z filmu „Bobule“ by nám sice odpověděl, na co jsou vlastně špačkové, ale pro mne jsou neklamnou známkou toho, že jaro se nezadržitelně blíží a tím skončí období vlezlého studeného počasí a smogu. A pro mnohého akvaristu začíná probuzení ze zimního spánku a uskutečňování nápadů, které nasbíral dlouhým zimním pozorováním svého akvária. A že dokonce dojde na zařizování nového a většího je nyní potěšitelným trendem vděčícím za vznik paradoxně malým nanoakváriím. Vlna oblíbenosti nanoakvárií již překonala svůj vrchol, ale ve svém průběhu přilákala mnoho nových zájemců o akvaristiku. A ti z nich, kteří se dokázali vyrovnat s úskalími malého akvária, složili zkoušku dospělosti pravého akvaristy, aniž by si to vlastně uvědomili. Každý akvarista totiž ví, jak obtížné je udržet biologickou rovnováhu v malé nádržce, kde je každá chyba téměř okamžitě potrestána a dochází k destrukci celého biotopu. Správná rada zkušeného akvaristy začínajícímu by byla pořízení většího akvária, kde procesy probíhají mnohem pomaleji, než v malé nádržce, a tak je mnohdy po chybách ještě dostatek času na nápravu. A právě většinou nanoakvaristé nyní s příchodem jara přesedlávají na větší a větší akvária. Přiznávám, že tento trendový virus zasáhl i mne a po letech váhání nyní vážně plánuji, ve spolupráci s firmou Kechner Sušice, zřízení nádrže o obsahu 900 litrů vody pro skaláry Altum, případně terčovce Heckel. Osobně tento nový vývoj v akvaristice vítám, neboť tím akvaristé vlastně v těžké době pomáhají sami sobě. Je naděje, že se tak opět rozběhnou odchovy, výroba i prodej.

Dalším pozitivním zjištěním o rozvoji akvaristiky nejen u nás je stále stoupající zájem o přírodní akvaristiku podle Takashi Amana. Důkazem toho je rekordní počet účastníků na minulém mistrovství světa v této akvaristické disciplíně, kdy se přihlásilo 2021 soutěžících z 63 zemí světa. Je potěšitelný i stoupající počet akvaristů z České republiky, kterých se do této soutěže vloni přihlásilo 12. Mezi desítkami soutěžících z Evropy bylo nejvíce zastoupeno Polsko s 58 účastníky a Itálie s 30. Jako jeden z 16 světových porotců této soutěže mohu posoudit, s jakým časově náročným nasazením každý z účastníků do této soutěže jde v naději na prestižní umístění. Že v soutěži tentokrát neskončil na medailových místech žádný Evropan je jistě náhodou, kterou nelze přičítat porotcům z 12 zemí světa, kteří hodnotí anonymní práce, aniž by věděli, kdo je jejich autorem. Tak například jsem jako jediný z porotců 199 body z 200 možných ohodnotil anonymní práci, která nakonec získala zlatou medaili. Nemohl jsem tedy vědět, že se jedná o akvaristu z Malajsie. Dalším důkazem toho, že tato soutěž není nijakým způsobem Asiaty manipulována, je hodnocení samotného Takashi Amana, který nejvyšší počet bodů 200 udělil práci, která nakonec skončila na 11. místě. Tuto skutečnost uvádím proto, aby žádný z našich akvaristů neztrácel odvahu a pokud má zřízené hezké akvárium jakékoliv velikosti, do soutěže se přihlásil. Jak Československý klub přírodních akvaristů, tak i naše redakce každému ráda s přihláškou pomůže. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 31. května 2013.

Takže vidíte, milí akvaristé, že jsou v naší akvaristice i pozitivní signály, které nám do budoucnosti dávají naději, že se časem můžeme vrátit zpět na vrcholné pozice, kterých naše akvaristika dosahovala. Nezbývá mi, milí čtenáři, než toto pozitivní rozjímání ukončit ještě pozvánkou na výstavu, na kterou vás zve připojená upoutávka. I zde se projevuje pozitivní trend a každoročně se zde prezentuje stále více evropských akvaristických firem a nás tam naleznete také.

Krásné a pohodové počtení vám všem přeje
váš František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.