03/2013 - obsah čísla
Apistogramma cacatuoides
4
Cichlidky papouščí patří ke standardním rybkám našich ZOO obchodů a jsou jedny z nejznámějších cichlidek chovaných v akváriích.
Corydoras caudimaculatus
10
Mezi menší pancéřníky z horního roku Rio Guaporé ve státě Rondonia v Brazílii patří i tento nepříliš často u nás viděný pancéřníček. Rybka je lovena i v dalších řekách amazonského řečiště, v Rio Mamoré, Rio Madeira.
Sundadanio axelrodi
12
Do r. 2011 byl znám z rodu Sundadanio jen jeden druh. Toho roku ale CONWAY, K., W., KOTTELAT, M. a HUI, T. H. popsali hned sedm nových druhů včetně S. rubellus, který byl dosud považován za červenou variantu S. axelrodi. HIERONIMUS (1996) si myslí, že vlivem velké úmrtnosti ryb při lovu je v našich obchodech těchto ryb tak málo. Navíc jako prevence mnohých onemocnění akvaristé přidávají do vody kuchyňskou sůl. A to je hlavní příčina, proč tyto ryby hynou. On sám popsal nutnost používat měkkou a velice kyselou vodu.
Heros efasciatus
16
Rod Heros je v našich akváriích již dlouho znám. V posledních desetiletích se ale k nám dostala řada nových druhů. Jedná se o velké cichlidy. Námi popisovaný druh pochází z oblasti Brazílie, Kolumbie a Peru.
Tuberkulóza akvarijních ryb a rizika infekce akvaristů
18
Podle současného názvosloví není označení tuberkulóza pro onemocnění ryb způsobené mykobaktériemi správné, je však akvaristy běžně používané a proto bylo také použito v názvu tohoto článku. Správné označení tohoto onemocnění je mykobakterióza.
Cichla monoculus
20
Tucunaré, jak ryby rodu Cichla nazývají indiáni, byly první rybou, kterou jsem nejdříve ochutnal a až teprve následně jsem ji viděl plavat. Nejprve v přírodě, pak i v akváriu. Tyto ryby patří k největším cichlidám Nového světa, ale i k velmi oblíbeným konzumním rybám Jižní Ameriky.
Macropodus spechti
25
Akva novinky
26
- zákaz plžů rodu Pomacea (ampulárky čeledi Ampullariidae)
- nožovec malý - Notapterus notapterus
Čím se živí červené neonky v přírodě
28
A neb, které informace jsou pravdivé a které ne.
Aphyocharax paraguayensis
30
Rybky rodu Aphyocharax patří mezi barevně zajímavé, klidné a mírumilovné, celkem odolné druhy. Jenom tetra zářivá má jednu neodpustitelnou vlastnost. Zvláště za určitých okolností ráda okusuje jiným druhům ploutve.
Apistogrammoides pucallpaensis
32
Peru nabízí množství nádherných akvarijních rybek. Vzhledem k trvajícím problémům vývozu rybek z Brazílie se z této země se slavnou historií vyváží množství nádherných tetřiček, pancéřníků, krunýřovců i cichlidek. Vyvážejí se léta i "staré dobré" druhy. K těm patří tato cichlidka z Pucallpy.
Brochis splendens
36
Rybka žije v povodí horní Amazonky kolem Iquitos (Peru), Rio Tocantins (Brazílie), Rio Amblyiacu (Peru) a Rio Napo (Ekvádor) a patří k největším pancéřníčkům (7 cm).
Colisa chuna
38
Čichavci medoví patří k nejmenším labyrintkám, u nichž je ještě k tomu samička větší než sameček.
Microdevario kubotai
40
K nejmenším druhům mezi parmičkami patří známý druh Boraras. V posledních letech se ale stále více dovážejí zástupci rodu Microrasbora. Již latinský název ukazuje, že se vlastně jedná o maličké razbory.
Melanotaenia lacustris
46
Tato velice zajímavá duhovka se endemitsky vyskytuje na ostrově Papua Nová Guinea v jezeře Kutubu a v řece Soro, která z něho vytéká. V případě optimálních podmínek nám může dělat v akváriu radost i 8–10 let.
Barbus melanampyx
48
Jedná se o drobnou a klidnou parmičku dříve známou pod označením Barbus sp. panda.
Výhled
49
Co přinese příští číslo časopisu AKVÁRIUM živě.
03/2013 - Editorial
Milí čtenáři,
Události posledních dní mě donutily k zamyšlení. Nejen o přátelství, ale o lidských vztazích všeobecně. Většina normálních lidí mi asi dá za pravdu, jak pojem přátelství sublimuje z naší společnosti neznámo kam. Na první místo se derou peníze, postavení v zaměstnání, někde i všeobecně ve společnosti. Členové mnoha rodin spolu nemluví. Koníčky, jakými byla akvaristika, jdou k ledu. Aktivních chovatelů ubývá, časopisy nevycházejí, přednášky se provádějí s fotodokumentací z internetu. Autorská práva a lidská slušnost jsou neznámým pojmem. Pomocí Google překladače lze přeložit skoro všechno, tak co ještě dalšího by mohli moderní akvaristé chtít. Do této situace dostanu zprávu, že 3. 3. 2013 zemřel velký člověk – Gerd EGGERS. Člověk, se kterým jsem měl tu čest kamarádit od r. 1988. Člověk, kterého jsem si v akvaristice dokázal vážit asi více než kohokoliv jiného. Spolu jsme vycházeli více než jako přátelé. Jen jeden příklad. Když jsem v r. 2011 měl přednášku v německé Fuldě, Gerd jel několik set km jenom proto, aby mě viděl. Aby si poslechl moji přednášku, abychom večer u sklenky jeho oblíbeného vína poseděli a probrali co je nového, co chceme dělat v příštích měsících. Nevěděl, co to je podraz, zloba, závist. V r. 2005 zařídil, že jsem měl tehdy přednášku o české akvaristice v německém Borkenu na kongresu Svazu německých akvaristů VDA. Jako první Čech v historii. 800 lidí v sále, v přední řadě moji pozdější velicí přátelé, tehdy ještě osobnosti, kterých jsem si neskonale vážil a dosud vážím: postavy světové akvaristiky jako Horst LINKE, Dr.Wolfgang STAECK, prof. Otto GARTNER, Rainer STAWIKOWSKI, Hans-Georg EVERS, Ingo SEIDEL, Dr. Anton LAMBOJ a mnoho dalších. Dnes si s nimi tykám, tenkrát to ale pro mne byly obrovské autority, které jsem váhal vůbec oslovit. Mezi nimi Gerd, který mi pomáhal s lehkostí a šarmem jemu vlastníM toto vše zvládnout. Večer následovala obrovská slavnostní hostina věnovaná i zahájení intensivnější spolupráce mezi českou a německou akvaristikou. Gerd i Horst tam mluvili o české akvaristice krásně, jen samá slova chvály. Byl jsem pyšný, že mám takovéto přátele a že jsem český akvarista. Nyní ale jeden z nich a k tomu ten podstatný chybí.

Ještě vloni jsme oslavili jeho 85. narozeniny v plné svěžesti. Akvarista známý v celém světě, obdivován hlavně pro svoji dobrou povahu a slušnost. Byl vždy ochotný pomoci. Filantrop. Věnoval obrovské prostředky na udržení a obnovu přírody nejen na ostrově Madagaskar, v Namibii, ale i v jiných koutech rozvojového světa. Čeští akvaristé ho osobně znají z jeho přednášek z Liberce a z Českých Budějovic. Byl to přítel české akvaristiky. Nádherné diapozitivy, studnice vědomostí nejen o vivaristice jako takové, ale o přírodě všeobecně. Zakladatel světoznámého časopisu Aqua Planta, halančíkáři znají Nothobranchius eggersi. Zemřel po kruté a zákeřné nemoci v útrapách ve věku 86 let a s ním odchází to, co dnes je už velice vzácné. Co je nenahraditelné.

Čtenář promine. Jsem v letech, kdy pro člověka emoce hrají důležitou roli. Smrt Gerda EGGERSE mě citlivě zasáhla. Budeme na něj ještě dlouho vzpomínat. Bude nám chybět nejen jako člověk, ale i jako dobrý akvarista, autor článků, excelentní přednašeč. Ještě vloni, kdy jsme se spolu bavili, jsem mu řekl, že pokud je někde ráj na zemi, že to musí být v horách v okolí Candy na Srí Lance. On se jen usmál. Člověk, který celý svět projel křížem krážem a ještě mnohokrát po sebě. Řekl mi: Pojedeme do Namibie. Tam teprve uvidíš místa, kde je ráj na zemi. Příští rok ale již na plánovaný výlet nepojedeme. Teď se ze svého Ráje na mne dívá, jak jsem smutný, jak mi chybí. Čest jeho památce.

Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.