05/2013 - obsah čísla
Cryptoheros sajica
4
Jedním z oblíbených "kančíků" pocházejících ze Střední Ameriky je kančík zelenooký. Tato oblíbená ryba se vyskytuje především na území Kostariky v řekách úmoří Pacifiku.
Trichogaster microlepis
6
Velké labyrintky z jihovýchodní Asie jsou již dlouhá léta velice oblíbeny u mnohých akvaristů. Zatímco některé, jako T. leeri nebo T. trichopterus, patří ke standardnímu sortimentu běžných akvaristických obchodů, jiné jsou spíše vzácností. Mezi ně patří čichavec měsíční.
Sera
10
Obrazová reportáž
12
Firma Aqua Fleur se rozprostírá na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť a má 60 stálých zaměstnanců. Své produkty zasílá do zemí celé Evropy i do zámoří. Celá pěstírna je vytápěna podlahovým topením a uměle osvětlena UV výbojkami.
Halančík oranžový
16
Aphysemion striatum je v Africe rozšířen na dolním toku řeky Mitémele v jižní Guinei a Mbei, Komo, Gabunu, Abanga a spodním toku řeky Ogowe v severovýchodním Gabunu. Ve svém příspěvku popisuji druh Aphysemion striatum pocházející z Cap Esterias.
Parmička rhodéská – pruhovaná
20
Fenomén v produkci akvarijních ryb Izrael
22
Letošní prázdniny jsem věnoval tak trochu oprášení svých zahraničních obchodních vztahů. Navštívil jsem některé dodavatele a poklábosil o nových obchodních možnostech a trendech. Jako třešničku na dortu jsem si nechal našeho obchodního partnera z Izraele firmu HAZOREA AQUATICS.
Aplocheilus lineatus
26
Hyphessobrycon roseus
28
Růžový fantóm, jak je tato drobná hejnovitá tetřička u nás nazývána, se objevil v našich nádržích na přelomu 70. a 80. let minulého století. První zmínky o rybě pocházejí z r. 1978.
Bitodoma cupido „Santarém“
34
Biotodoma cupido se vyskytuje běžně v Amazonii. U města Santarém na dolním toku Rio Tapajós pak tato varianta, kterou se mi podařilo po delším hledání získat.
Crenicichla niederleinii
37
Okéno z Veřejného akvária v České Lípě
40
Další malá ochutnávka toho, co lze spatřit při návštěvě Veřejného akvária v České Lípě. V letních měsících navštívilo Veřejné akvárium mnoho turistů a zejména kolektivy dětí si zpestřily prázdniny pohledem pod hladinu tropických vod.
Discusshow Singapur
42
200 akvárií ve dvoj řadách skýtá zajímavý pohled. Zdánlivě je ještě mezi řadami klid, neboť právě probíhá hodnocení. 10 barevných tříd je posuzováno mezinárodní porotou.
Výhled
46
Co najdete v magazínu AŽ v dalším čísle.
05/2013 - Editorial
Vážení čtenáři, akvaristky a akvaristé!
Stále intenzivněji si uvědomuji, jak s přibývajícím věkem se zrychluje subjektivní prožívání času. Mé prožívání času se zredukovalo na hlavní dvě události v roce – letní dovolenou a vánoce. Letní dovolenou máme za sebou a nyní se kvapem blíží krásný čas vánoční. Co nakoupit, čím své blízké potěšit. Samozřejmě, když tyto články píšu pro náš společný magazín AKVÁRIUM ŽIVĚ, nabízí se možnost: zakupte svým blízkým předplatné našeho magazínu na příští rok. Ale na to máte ještě čas. Nyní je před námi řada tradičních akvaristických akcí, jako jsou četné výstavy u nás i v blízkém zahraničí, prodejní akce, jak jim nyní s oblibou říkáme „akvatrhy“, dříve to byly běžné burzy. S tím souvisí i vylepšení a někde dokonce obnova akvárií, ve kterých za dovolenou mnohde došlo k vážným problémům. Kamarádovi vyhynula v době jeho delšího výletu do zahraničí celá nádrž, ve které měl některé docela vzácné exempláře. Ty jsem mu přivezl na jaře z velké německé burzy. Obrátil se na mne s prosbou, kde že podobné ryby může obdržet. Jestli má zase počkat na nějakou prodejní akci, nebo navštívit blízké akvaristické prodejny, nebo volit třetí možnost. Vyjet kousek za hranice do tamějších velkoobchodů, kde si může vybrat z nabídek jak importů, tak evropských odchovů. Poradili byste mu, co v dnešní době pro běžného člověka je nejlepší možnost? Říká se nakupujte u odborníků, kam se ale u nás odborníci poděli? Kde na ně nejlépe natrefíte? Prodavačky v akvaristikách si mnohdy pletou pojmy s dojmy a jejich hlavním cílem je prodat rybu za každou cenu. Skutečně za každou. Akvaristická literatura stárne a náš trh, který byl dříve vyhlášený velice kvalitními knihami renomovaných českých autorů, z nichž již mnozí nejsou mezi námi, nabízí nyní drobné brožurky na různá témata. Ta jsou si ale po podrobnějším přečtení velice podobná jako vejce vejci. Myslíte si, že ještě nastoupí noví mladí autoři, jak je tomu v sousedních zemích na západ od nás a zasypou nás zajímavými a skutečně odbornými informacemi? Myslíte si, že se objeví nová jména a nová témata nebo se budeme vymlouvat na to, že je nyní špatná doba. Nestálo by za to, když se již blíží konec roku a s tím i plány pro nastávající rok, zamyslet se nad tím, jaké přání si dáme my sami pro sebe? Nestálo by za to, zamyslet se nad tím, že by bylo velice zajímavé vyzkoušet si možnost podělit se s námi o své prožitky a vědomosti v široké oblasti jakou je akvaristika? Dnes mám jen samé otázky, zkuste se nad nimi zamyslet.

A já vám přeji příjemné počtení.
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.