01/2014 - obsah čísla
Tropheus moori "Moliro"
4
Ryba je klasickým zástupcem čeledi vrubozubcovitých žijících endemitsky v jezeře Tanganika. Zde v kamenitých lokalitách obývá vody jihovýchodní části jezera až do hloubky 20 m.
Iriatherina werneri
6
V posledních letech přibývá zájem o duhovky. Je to i proto, že importéři nabízejí stále nové a nové druhy nesmírně zajímavě vybarvené. Při jedné z posledních návštěv u Zdeňka Dočekala, kde jsem fotil krásně zbarvené duhovky Wernerovy, jsem si vzpomněl na počátek 80. let. Tehdy jsme společně s již zesnulým Antonínem Veselským odchovávali tyto obratné a drobné plavce.
Corydoras C 131
12
Pancéřníček C 131 pochází z Peru z Rio Tapiche. Sama jsem rybky koupila jako mladé jedince pod označením C. delphax. Rybky se mnohdy zaměňují i za jiné pancéřníčky. C. agassizii a C. ambiacus mají hlavně větší skvrny, snadná je záměna s C. ephippiper.
Mistrovství světa přírodních akvaristů 2013
14
Xenotoca eiseni
20
Gudeovití podčeledi Goodeinae jsou v našich akváriích zastoupeni velmi zřídka. Jejich zástupci jsou většinou živorodky s vnitřním oplozením. U samců se k tomuto účelu vyvíjí andropodium z předních paprsků řitní ploutve. Zárodky se vyvíjejí v těle samičky, kde jsou vyživovány pomocí tzv.trofoténií.
Melanotaenia parkinsoni
22
Duhovky čeledi Melanotaeniidae jsou vesměs mírumilovné ryby vhodné pro střední a raději větší akvária. Především pro svoji velikost, když dospělci dosahují až 10–13 cm délky. Jsou to vděční všežravci a velice výkonní plavci.
Synodontis angelicus
26
Péřovec andělský dorůstající až 18 cm je domovem v západní Africe (Kongo, Kamerun), kde obývá černé a čiré vody potůčků v povodích velkých řek. Jeho počet v přírodě stále klesá, tak bude asi záležet na šikovnosti akvaristů, zdali tento krásný druh zachrání před vyhynutím.
Nannostomus anduzei
28
Zpravidla jako nahodilé "přimíseniny" při lovu modrých neonek Paracheirodon simulans se objevují ještě menší trpaslíci dorůstající jen 16–18 mm. Jedná se o nejmenší známý druh drobnoústek, který FERNANDEZ a WEITZMAN pojmenovali na počest Dr. Pablo ANDUZE.
Synodontis multipunctatus
32
Peřovec kukaččí má velice trefný název. Jako kukačka i on klade jikry "do jiných hnízd". Domovem je v Africe v jezeře Tanganika, ale i v jeho přítocích, jako např. řeka Malagarazi. Dorůstá kolem 12-15 cm.
Rod Pelvicachromis
34
Celestichthys margaritatus
40
Danio perlové je stále ještě relativní novinka u nás známá pod označením Microrasbora sp. „Galaxy“, později rovněž jako Danio margaritatus.
Apistogramma uaupesi
42
Tato krásná cichlidka je známa již od r. 1967, kdy ji belgický král Leopold III. společně s belgickým ichtyologem Dr. Jean-Pierre Gossem ulovili na Rio Uaupes.
Nannostomus marylinae
46
Jedna ze vzácnějších drobnoústek dostala druhové jméno po manželce Dr. Weitzmana Marylin. Pochází z povodí Rio Negro v Brazílii, kde žije ve skalnatém území s rychle tekoucí vodou u Sao Gabriel, ale i severněji u Cucuí a jižně až k Manaus.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
01/2014 - Editorial
Vážení přátelé!
Tak jsme opět o rok starší. Přežili jsme nápor na naši zažívací soustavu o vánočních svátcích, Silvestru. Trochu jsme ulevili našim peněženkám a nyní s chutí do další práce v novém roce! Jako každoročně i nyní jsem se o prožitých svátcích zamýšlel a bilancoval. Umožnily mi to i některé dárky, mezi kterými nechyběly tradičně knihy. Cestopisy, abych věděl, kam mám příští rok naplánovat dovolenou. Knihy s akvaristickou tématikou, abych získával inspiraci pro svého letitého „koně“. Světe div se, stále je co poznávat, stále je o čem psát. I když rybek ve volné přírodě neustále ubývá, v akváriích je tomu naopak. Jako na běžícím pásu se popisují nové druhy, mnoho celých rodů i čeledí bylo nově zpracováno a akvaristé se opět musí učit nové latinské názvy. O řadě změn jsme vás v minulých číslech našeho magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ informovali. O mnohých novinkách budeme informovat. Dnes bych se chtěl ale zastavit u jednoho trendu, který má na akvaristiku velký vliv. Tím je krmení, staré zvyky a nové možnosti. Čeští akvaristé byli hlavně v minulých letech zvyklí krmit živou potravou. Té ale v naší přírodě bleskurychle ubývá, a tak se objevuje potrava náhradní. V naší lokalitě nejsou obchody, kde byste si mohli pravidelně živé krmení koupit. Tiše závidím východočeským a severomoravským kolegům, jak si nakupují živou a popř. mraženou potravu lacino za hranicemi v Polsku. U nás v nedalekém rakouském Freistadtu nebo Linci si mohu bez problémů obstarat vysoce kvalitní živé nitěnky, patentky, koretry i jiné druhy. Samozřejmě v úplně jiných cenách. Např. 1/8 litru živých koreter stojí 5 eur. Náhradní potravy je zdánlivě dost. Ale když začnete hledat tu, která vám bez problémů umožní odchovy i obtížněji chovatelných druhů, opět narazíte. Některá je kvalitnější, jiná nic moc. Jako u všeho, u každé činnosti najdeme protipóly. A protože od malička mi rodiče vštěpovali důležitý fakt, že někdy je laciná věc velmi drahá, pátrám po kvalitě. Zjistil jsem, že řada renomovaných zahraničních firem u nás nabízí jen menší sortiment svých výrobků. Jako namátkou např. výrobek Tetra Fresh Delica Bloodworms neboli patentky v sáčcích skoro jako živé.
Pro mnoho ryb dna vynikající potrava, u nás jsem na tento výrobek ještě nenarazil. Pokud chcete granulované krmení, které navíc bude vlídné k vašim filtrům a celkové čistotě v akváriu, vznikne rovněž někdy problém. A jako mnoho profesionálních chovatelů na západ od nás používám krmení Dr. Geralda Bassleera. Tento člověk je nejen pojmem mezi profíky v celém světě, ale i vynikající odborník. Kdo se zúčastnil projektu Piaba ví, o kom je řeč. Jeho krásně ilustrované knihy o nemocech akvarijních rybek zná mnoho českých akvaristů. Jeho krmení umožňuje odchov pancéřníčků, cichlidek, krunýřovců i dalších druhů jako při krmení živou potravou. Filtry jsou perfektní, ušetřím mnoho času nad zbytečnou výměnou drahé vodovodní vody. Krmení Plankton Pur od firmy JBL jsem si musel ještě vloni kupovat v sousedním zahraničí. Proto jsem uvítal, že se nyní dostalo i k nám. Takto můžete doma mít vždy pohotovostní rezervu krmení „jako živého“ pro případ, že si sami nemůžete živou potravu právě v konkrétní čas obstarat a doma vám plavou potomci rybek, které jen tak něco nesežerou. A já, který jsem zaměstnán denně mezi 7,00–17,00 hod. vím, co je volný čas. Dobře vím, o čem mluvím. Proto je dobré sledovat odbornou literaturu a zajímat se nejen jak svým miláčkům v akváriích můžete udělat dobře, ale jak třeba i ušetříte čas. Pak vám zbude více času na čtení našeho společného magazínu. A k tomu vám přeji v tomto roce hodně zdraví, štěstí a pohody.
Váš
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.