03/2014 - obsah čísla
Betta pugnax
4
Tato 14-15 cm dorůstající bojovnice tlamovcová pochází z Thajska, západní Malajsie, Sumatry a ostrova Penang.
Amazonka
6
Amazonka je pojem sám pro sebe. Amazonka je domovinou skoro všech u nás chovaných rybiček. S délkou dosahující skoro 7000 km se jedná o nejdelší řeku světa.
Gupky 1. – Možný návrat na výsluní
14
Je pryč doba, kdy příznivec gupek nemusel cestovat dlouhé kilometry, aby si prohlédnul jednotlivé tvarové a barevné formy gupek. Mnoho akvaristických spolků pořádalo soutěžní výstavy
v rámci Mistrovství ČR nebo Mistrovství Evropy a světa. Tato forma prezentace akvaristických nadšenců nebo specialistů vzala za své jednak příchodem vleklé ekonomické krize, zájmem o jiné a v dané době moderní druhy akvarijních ryb a činností dovozců ryb, kdy ve velkém importují gupky z asijských chovů nejistého původu a za směšně nízké ceny.
Chanda wolffii
17
Corydoras fowleri
18
V horním povodí Amazonie na územích Peru a Kolumbie žije pancéřníček Fowlerův, v České republice velice vzácný. Zařídíme pro něj běžné akvárium, jak jsme u pancéřníků zvyklí. Objem 60–80 i více litrů, na dno dáme jemný písek a vytvoříme tady četné skrýše z kořenů a dubových listů.
Kryptopterus bicirrhis
22
Sumeček skleněný nebo průsvitný může být ozdobou mnoha akvárií. Dorůstá 12–15 cm, pochází z řady říčních systémů v Thajsku, Laosu, Kambodži i Vietnamu. Vyskytuje se rovněž v Malajsii i na ostrovech Borneo a Sumatra.
Akva Novinky
24
Rod Boraras
30
Název rodu Boraras vznikl přesmyčkou z původního názvu sběrného rodu Rasbora, kam dříve byly tyto malé „razborky“ řazeny. Jedná se o malé jihoasijské druhy dosahující většinou velikosti kolem 20 mm.
Napoli Aquatica 2013
34
Jambo, tak je nazýváno v Averse u Neapole obrovské obchodní středisko. A právě v něm byly vyčleněny prostorné haly pro mezinárodní šampionát terčovců a v horním patře i pro teraristickou
burzu.
Helostoma temminckii
46
Čichavec líbající pochází z Thajska, Kambodži, Malajsie, Bornea a z Jávy. Zde ryby žijí obvykle v silně zarostlých rybnících a tůních 46 bažinatých oblastí.
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v příštím čísle magazínu.
03/2014 - Editorial
Vážení přátelé!
S hrůzou zjišťuji, jak ten rok letí. Ani jsem se nenadál a polovina roku skoro pryč. Jediné, co se nemění, je rychlost, se kterou jsem bombardován různými nabídkami certifikovaných programů nabízejícími státem uznávanou certifikaci skoro na vše. Jak jsem si ale stihl povšimnout, tento nový trend nezasáhl jen medicínu, setkávají se s ní lidé snad ve všech povoláních. Certifikát pro lékaře, že jsou schopni léčit, certifikát pro učitele, že ještě nezešíleli a jsou schopni učit, certifikát výrobce, že to, co opravdu jíte, je jedlé… Ptám se, kam to asi povede. Na druhou stranu mě blaží vědomí, že v tom nejsme sami. V sousedním Rakousku jsou ale už o krok dál.

Vydáte-li se na tamní akvaristickou burzu, setkáte se zde i s certifikovanými chovateli. Co že to je? Rakouský svaz akvaristů uděluje toto osvědčení prověřeným, dlouholetým chovatelům. A k čemu že to je? Na tak jednoduchou otázku existuje jenom jednoduchá odpověď. Je to oficiální doklad o tom, že ryby tímto chovatelem prodávané, jsou jím i odchované. Jsou chované v odpovídajících prostorách a nádržích tak, jak to předepisují platné zákony a směrnice vydané jak EU, tak Rakouskem. V žádném případě se nejedná o ryby koupené z levných dovozů ani od jiných chovatelů. Poslední bod, který chovatel musí splňovat, je jeho účast na programech dalšího vzdělávání pořádaných jeho místní organizací nebo samotným rakouským svazem.

Co z toho má návštěvník burzy? Především dobrý pocit. Ví, že kupuje rybky od profesionála, který se opravdu zajímá a věnuje tomu, co má rád. Nemusí se bát, že rybky do 14 dnů vylije do záchodu nebo že se mu rozmnoží neznámá nemoc v nádrži. Protože dneska přece všichni chtějí všechno zdravé, kvalitní a certifikované. Prostě bio. Takže pokud toužíte po opravdových bio rybkách, vyražte za hranice a tam se jich určitě dočkáte. Možná budete příjemně překvapeni jak jejich kvalitou, tak i jejich cenou.

A kdy se toho dočkáte u nás? To je ve hvězdách. První návrhy, předpisy a postupy byly vypracovány a předloženy českému svazu ke schválení již v roce 2007. V tuto dobu se tomu ale ještě všichni smáli, co to je prý za hloupost. A dnes? Je to znovu tady. Takže přeji všem ještě nezkaženým, nezkorumpovaným, odhodlaným českým akvaristům neutuchávající chuť a vůli v boji proti všem, kteří značnou měrou přispívají k tomu, že se české bio rybky z našich končin vytratily zřejmě asi za hranice.
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.